نارسیس رایانه

دار و دسته ی درایور ها|نقد و بررسی DriveClub

با سرعت ۱۴۰ مایل بر ساعت در جاده ای کوهستانی با یک Konigsegg قرمز در حال حرکت هستم. کلاب ما شامل من، دوست مغازه دارم و سه نفر از دوستانش است. کلاب رقیب شامل ۵ نفر از ملیت های مختلف است. تا اینجای کار من جلو تر از همه در حال راندن هستم. پشت سرم به فاصله ی حدود ۲۰ متر راننده ای اسکاتلندی با یک Mc Laren P1 زرد در حال تعقیب من است. جاده آن قدر برفی و یخ بندان است که حس میکنم هر آن کنترل ماشین از دستم درمی رود و نابود میشوم. هر پیچ را با هزار صلوات و نذر و نیاز رد می کنم. نگاه همه ی کلاب به من بود که می توانم کلاب را پیروز کنم یا نه. فقط یک دور تا پایان مسابقه مانده است. دستانم عرق کرده است و قلبم هر لحظه تند تر میزند. دسته در دستم می لغزد. حس می کنم سرمای جاده ی کوهستانی هیمالیا در خانه ما است. انگشتانم یخ کرده است و چشمانم لحظه ای پلک نمیزند. به پیچ آخر رسیدم. فاصله ی راننده ی رقیب با من خیلی کم شده به قدری که صدای ماشینش را می شنوم. اگر این پیچ را به سلامت رد کنم پیروزی ازآن ما است اما اگر نتوانم ماشین را که با سرعت ۱۲۰ مایل بر ساعت حرکت می کرد کنترل کنم کارم تمام است و… به پیچ میرسم. شوک را کم می چرخانم و ترمز می گیرم. ماشین خیلی نرم می پیچید و در حال رد کردن پیچ هستم که اتوموبیل آن رقیب لعنتی چنان از بغل به من می کوبد که ازجا می پرم. به ته دره سقوط کردم و سقط شدم. سرعت رقیب اسکاتلندی هم خیلی کم شد اما چه اهمیتی دارد، کسی در تعقیب ما نبود. به آرامی حرکت کرد و از خط رد شد و برنده شد.(البته بگذریم که چقدر بدو بیراه به طرف گفتم). این است هیجان تجربه ی کلاب های “درایو کلاب”.

 

کاور رسمی بازی

 

 

                                                                                              نام:DriveClub

                                                                                              سازنده:Evolution Studios

                                                                                              ناشر:Sony Computer Entertainment

                                                                                              سبک:اتوموبیلرانی/Racing

                                                                                              پلتفرم ها:PS4

 

بدون کلاب

بعد از معرفی بازی Driveclub خیلی ها به آن امیدوار شدند. از طرفداران سونی بگیرید تا طرفداران سبک اتوموبیلرانی که آرام و قرار نداشتند. با تریلر ها و تبلیغات سونی انتظارات بالا رفته بود و همه انتظار داشتند تا یک Gran Turismo دیگر ببینند اما نشد. حال می خواهید بدانید چرا؟ می خواهید بدانید که چرا وقتی در حال بازی کردن درایو کلاب هستید حس می کنید امتیاز های این بازی کمتر از امتیاز های شما است؟ Driveclub یک بازی بر مبنای آنلاین است. یعنی ساخته شده تا آنلاین و با رقابت در کلاب های مختلف بازی شود نه به صورت آفلاین خشک و بدون هیجان. به تان قول می دهم که نصف منتقد های نمره دهنده، این بازی را آنلاین بازی نکرده اند. باور کنید تمام تجربه ی خوب Driveclub در بخش آنلاین آن نهفته است.

 

نورپردازی بازی در شب غوغا می کند. در این تصویر لحظه ی غروب خورشید به بهترین شکل طراحی شده است. به نورپردازی نور چراغ ماشین ها دقت کنید.

 

در بخش آفلاین و تک نفره ی بازی مثل دیگر بازی ها وارد یک کمپین می شوید و در مسابقه هایی مانند Race معمولی و Time Trail شرکت میکنید. بخش تک نفره ی بازی بسیار معمولی است. در بسیاری دیگر از بازی های اتوموبیلرانی این نوع مسابقه ها را تجربه کرده اید و برایتان تکراری است. یکی از نقاط قوت Driveclub تعداد و تنوع ماشین های آن است. ماشین هایی که به خوبی طراحی شده اند و تجربه ی رانندگی هر کام از آن ها با دیگری متفاوت است. متاسفانه نمی توانید ماشین ها را طبق میل خود طراحی یا به اصطلاح اسپرت کنید و جزئیات ماشین ها ثابت است. یکی از دلایل این امر آن است که بازی در مرز بین یک بازی شبیه سازی رانندگی و یک بازی آرکید ساده است. پس هیچ گاه نمی توانید موتور یا گیربکس ماشین خود را در این بازی ارتقا دهید. درایو کلاب هیچ گاه سعی نکرده همانند گرن توریسمو عمل کند و کنترل ماشین را سخت و حرفه ای طراحی کند از آن طرف هم سعی نکرده مانند یک بازی آرکید ساده باشد.

 

مسابقات دریفت هم در بای وجود دارد. بازی آنلاین این بخش را به شدت توصیه می کنیم.

 

یکی از نکات خوب بازی دوربین داخل ماشین است به صورتی که تمام اجزای داشبورد و اتاق در بازی پیاده شده و با طراحی و گرافیک خوب می تواند برای طرفداران این سبک خوشحال کننده باشد. محیط های بازی نیز بسیار متنوع و خوب کار شده اند. جاده های صاف کویری، جاده های سرسبز و بارانی و جاده های جذاب برفی تنها بخشی از مسیر های بازی بوده و رانندگی در آن ها اوج لذت بازی است.

 

طراحی داخل اتاق ماشین ها با دقت و کیفیت بالایی انجام شده است. با استفاده از دوربین گردان هم می توانید اطراف راببینید.

هیجان کلاب ها

اما می رسیم به هیجان انگیز ترین و بهترین بخش بازی Driveclub یعنی بخش آنلاین بازی. حالات زباد و متنوعی برای بخش آنلاین این بازی در نظر گرفته شده است. مهمترین و بهترین بخش آن، ساخت کلاب یا گروه میباشد. شما می توانید به عنوان یک سردسته و سرگروه، گروه خود را بسازید و از دوستان خود در گروه استفاده کنید. یا اینکه می توانید وارد کلاب دوستانتان شوید و در تیم آن ها بازی کنید. مسابقه های بخش کلاب از بهترین لحظات اتوموبیلرانی عمرتان است. فرض کنید گروه شما با گروه رقیب( که میتوانند از ملیت های مختلف باشند) در یک پیست به مسابقه بپردازند و رقابتی تنگاتنگ و نفس گیر را تشکیل دهید. درست مانند مقدمه ی این نقد.

 

راندن در جاده های یخبندان و برفی بازی بسیار لذت بخش است. البته در این تصویر زمین یخبندان نیست و برف نمی بارد. با این حال بسیار زیبا است.

 

یکی دیگر از حالات بازی آنلاین این است که پس از پایان هر مسابقه ی آفلاین می توانید دوستانتان را خبر کنید و همان مرحله را به صورت آنلاین بازی کنید. یا می توانید برای خود پیست یا جاده ای چالش بر انگیز طراحی کنید که فقط خودتان قلق آن را بدانید. بعد از دوستانتان دعوت کنید و در آن جاده و پیست به مسابقه بپردازید. مود های بیشتری نیز برای بخش آنلاین وجود دارد. مسابقه های Head to Head و رقابت های تک نفره ی و اوج کل کل برای کسانی که اهل رقابت زیاد هستند و… همانطور که پیشتر هم گفتم حاضرم قول بدهم که نصف منتقد هایی که به بازی نمره ی کم داده اند بخش آنلاین را بازی نکرده اند یا درست بازی نکرده اند. زیرا می توانم به جرئت بگویم که ۷۰% لذت بازی Driveclub به خاطر رقابت کلاب های مختلف با یکدیگر است.

drive (2)

کل کل و خط و نشان کشیدن رانندگان کلاب ها با یکدیگر بزرگترین لذت بازی است.

drive

یک کلاب از لوکس ترین ماشین های دنیا. از چپ به راست: MC Laren F1- Konigsegg- Porche و یکی از خوش فرمان ترین ماشین های بازی یعنی Benz SLS.

 

 

کلاب های باور نکردنی

گرافیک و جلوه های بصری بازی بی نظیر است. به طوری که خیلی ها به آن بهترین گرایک نسل هشتم می گویند. دقت در طراحی و کیفیت بافت ها در ماشین ها دیوانه کننده است. ماشین های پر زرق و برقی مانند مازراتی یا ماشین های فوق العاده ای مثل بنز SLS همگی به قدری زیبا طراحی شده اند که مبهوت نگاه کردن به آن ها در بازی می شوید. بافت های زمین و محیط های بازی نیز کیفیت بسیار خوبی دارند. بارش باران و برف در جاده ها و برروی ماشین ها آدم را مجذوب خود می کند. بازتاب نور خورشید برروی بدنه ی ماشین ها و بازتاب نور چراغ ماشین ها برروی جاده های بارانی هم شما را میخکوب صفحه نمایش می کند. نور پردازی بازی در شب بسیار خودنمایی می کند. نورپردازی پویا(Dynamic) در این صحنه ها بسیار عالی به تصوبر کشیده شده و غوغا می کند.

 

دقت زیادی در طراحی جزئیات ماشین ها شده است. چراغ های ماشین ها با نهایت جزئیات و با کیفیتی بی نظیر در بازی ساخته شده اند. جزئیات ریزتری مانند دیسک ترمز ماشین ها هم به بهترین نحو طراحی شده است.

صداگذاری ماشین های بازی معمولی است. یعنی مثل دیگر بازی ها مانند گرید و فرتزا صدای ماشین ها طبیعی و خوب کار شده است و نقصی ندارد. با اینکه موسیقی متن بازی زیبا است اما در طول بازی بسیار خسته کننده می شود. در حین مسابقات هم یا آهنگی پخش نمی شود یا همان موسیقی متن بازی پخش می شود که کم کاری سازندگان در این بخش را نشان می دهد.

 

بارش باران بر سطح جاده و بدنه ی ماشین ها، رفلکشن فوق العاده ی جاده ها، ذرات ریز باران که با کیفیتی باور نکردنی روی ماشین ها می نشینند و عقل و منطق بازیبازان که نمی تواند این ها را پردازش کند…

 

DriveClub بازی خوبی است. به متای بازی نگاه نکنید. بخش آفلاین این بازی را بیخیال شوید و در بخش آنلاین با ساخت کلاب به رقابت با دیگر کلاب ها بروید و هیجان واقعی را آن جا حس کنید.

 

گیم پلی:۸۰

گرافیک:۹۵

موسیقی و صداگذاری:۷۶

امتیاز کلی:۸۳

                                                                                           

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +
 1. سعید آقابابایی گفت:

  خسته نباشی اشکان جان. نقدت رو زیبا و خوب نوشتی.مخصوصا مهم ترین قسمتش رو که اول نقده پر هیجان شروع کردی و ادم رو ترغیب میکنه به خوندن. هرچند که اصلا لازم نبود به مغازه دار بودن دوستت اشاره کنی. یه مسئله ی دیگه هم این که خیلی زود زود و بعد از هر ۴-۵ خط یه عکس گذاشتی که البته مسئله ی مهمی نیست. مهم کیفیت نقده که خوب هستش. در ضمن یکم روی زیبا تر کردن نوشته ات کار کنی ضرر نداره داداش.خطوط زیر عکس ها رو با یه رنگ دیگه بنویس که مشخص باشه جدا هستن.بین عکس و متن یکی دو خط فاصله بده که همه به هم نچسبن و جلوه ی بدی پیدا کنن. اینا چیزای مهمی بود که به ذهنم رسید و البته هیچ کدوم به کیفیت نوشته ات که خیلی خوبه ربطی ندارن و فقط قواعد ساختاری نقد هستن که اگر رعایت بشن خیلی زیباتر و حرفه ای تر میشه.
  در مجموع من توی زندگیم ۲ ساعت هم ریسینگ بازی نکردم و اصلا در تخصصم نیست ولی نقدت رو خوندم. ممنون از وقتی که گذاشتی.

 2. علیرضا رضاپور گفت:

  نقدت خوب بود ولی به نظرم زیادی از بازی تعریف و تمجید کردی

  • اشکان عالیخانی گفت:

   خیلی ممنون که خوندی نقدو
   آخه داداش شما به متا نگا نکن. این منتقدا تازگیا بازیو نصفه کاره بازی میکنن و نمره نمیدن به بازی. در صورتی که بخش آنلاین کلاب هم یه نوآنوریه و هم یه بخش هیجان انگیز فوق العادس.

   • سعید آقابابایی گفت:

    کاملا درست میگی اشکان.باهات در این مورد موافقم. خیلی جدیدا مسخره بازی در اوردن منتقد ها.این بازی توی لیست ۵ برتر انحصاریای سونی توی سال ۲۰۱۴ از نظر gametrailers قرار گرفت.

   • علیرضا رضاپور گفت:

    اشکان جان من منظورم به نمره ای که به بازی دادی نبود و کاری به متا بازی ندارم منظور من نقدت بود در نقد به نظرم زیادی از بازی تعریف کردی و با این تعریف هات آدم فکر میکنه متاش بالای ۹۰ هست

 3. parsa ps گفت:

  دمت گرم داش اشکان خیلی عالییییییی بوووود دمت گرم

 4. نارسیس رایانه گفت:

  خوب بود اشکان جان، فقط یکم تعداد خطوط با ترتیب عکس ها تناسب نداشت و قطعا دفه بعد ردیفش میکنی. ممنون از وقتی که گذاشتی.

  • اشکان عالیخانی گفت:

   ممنون که خوندین نقد رو.
   اون مشکل رو حتما دفعه ی بعد حل می کنم خیالتون راحت باشه.
   بازم ممنون.

 5. مهرداد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای بازی و آزاد سازی ماشین ها و جاده ها نیاز به اینترننت هست یا تو خود بازی همه جاده هاو ماشین ها به صورت آفلاین وجود داره