نارسیس رایانه

پایان افسانه ی گرگ سفید با قدرت نمایی در نسل هشتم / پیش نمایش the witcher 3 : wild hunt

 

سیاهی بر دنیا سایه افکنده است. در دل این تاریکی مطلق گویا کورسوی امیدی نیز یافت نمیشود و اشباح تاریکی هر چه را که بر سر راه خود می بینند ویران میکنند.زنان و بچه ها و پیر و جوان را قتل عام میکنند.خانه ها را به اتش میکشند و رعب و وحشت را به جان مردم بیگناه و ناامید و رنج کشیده انداخته اند.مگر این همان سرزمینی نیست که روزگاری در ان اسمان ابی و درختان سرسبز وچود داشت و مردمانی ساده و بی الایش در ان زندگی میکردند و اواز پرندگان در اسمان ان شنیده میشد؟ پس چه شده است که به این سرنوشت دچار شده است؟ چگونه است که به هر سو مینگری کلبه هایی شعله ور در اتش و ناله و فریاد می شنوی؟ چه کسی مسئول این ویرانی و کشتار و سیاهی است؟ ایا کسی هست که بتواند این اوضاع اشفته و نابسامان را بهبود ببخشد و کورسویی از امید را در دل مردم زنده کند؟ شاید تنها یک نفر قدرت انجام چنین کاری را داشته باشد….او گرگ سفید است…او گرالت افسانه ای است….

 

coverThe-Witcher-3-Wild-Hunt

 

نام بازی : the witcher 3 : wild hunt

سازنده : cd project red

ناشر : cd project red – warner bros – namco bandai

سبک : نقش افرینی 

پلتفرم ها : xbox one , pc , ps4

تاریخ انتشار : ۱۹ می ۲۰۱۵

 

جزییات فوق العاده ی بازی مبهوت کننده است.اینطور نیست؟……

 

 

خداحافظی پس از یک شاهکار….

 

اگر قصد داشته باشیم تا از برترین عناوین نقش افرینی در تاریخ بازی های رایانه ای نام ببریم بدون تردید نام سری محبوب the witcher در رده های بالای این رده بندی جای خواهد گرفت.عنوانی که باشماره ی دوم خود روح تازه ای در کالبد سبک نقش افرینی دمید و سخت گیر ترین منتقدان نیز لب به تحسین این بازی گشودند زیرا چاره ای جز این نداشتند.cd project red این استدیوی لهستانی که تا پیش از سری ویچر شاید حتی کسی نمیدانست که وجود دارند پس از ساخت و عرضه ی این سری و خصوصا نسخه ی دوم بازی نام خود را چنان بر سر زبان ها انداخت که اکنون از انها به عنوان یکی از برترین استدیوهای بازی سازی در دنیا نام می برند و همگان منتظر هستند تا ببینند این سازنده ی خلاق با نسخه ی سوم چه برای انها تدارک دیده است. عنوانی که بارها توانسته است نام خود را به عنوان مورد انتظار ترین بازی گیمرها مطرح کند و این است که رسالت cd projec red را در ساخت این نسخه سخت و سخت تر میکند و شاید که دلیل تاخیرهای بازی نیز همین باشد.ترس از اشتباهاتی حتی کوچک. اشتباهاتی که شاید برای سازنده های دیگر ایرادی نداشته باشد ولی برای cd project red و دنیای بی نظیر the witcher 3 غیر قابل بخشش محسوب میگردند. ان هم وقتی که با اخرین نسخه ی این ۳ گانه و اخرین ماجراجویی ویچر محبوبمان یعنی گرالت طرف باشیم.

 

 

 

the_witcher_3_wild_hunt_2-wallpaper-1920x1080_2

معنای ابهت را نمیدانید ؟ به چهره ی این مرد خوب دقت کنید……

 

 

به من میگویند گرالت…..گرگ سفید

 

بگذارید کمی به داستان بازی بپردازیم و ببینیم دلیل این همه تاریکی و سیاهی و قتل و کشتار چیست؟ پاسخ این سوال گروهی خونخوار و سنگدل و قدرتمند ترین دشمنان گرالت یعنی گروه wild hunt هستند و در این بین سردسته ی انها که king of the wild hunt نام دارد دشمن اصلی او محسوب می شود و به گفته ی سازندگان بازی قدرتمندترین دشمن این سه گانه تاکنون می باشد.از طرف دیگر امپراتوری niilfgaard نیز به سرزمین های شمالی حمله کرده است و باعث تشدید این فضای وهم انگیز و اکنده از رعب و وحشت شده است. تنها گرالت افسانه ای است که میتواند این اضاع را سروسامان دهد و هم از طرفی به فکر مردم رنج دیده ی سرزمین خود باشد و هم بتواند در برابر گروه قدرتمند و وحشی wild hunt که قصد جانش را دارند مقاومت نماید.در این گیر و دار انتخاب های بسیار سختی بر دوش گرالت و در واقع بر دوش شما قرار میگیرد که باید تصمیم خود را در مورد انها بگیرید و طبق گفته ی سازندگان بازی معمولا این انتخاب ها در بازی بین بدو بدتر می باشند و چیزی به نام سیاه مطلق و سفید مطلق در بازی وجود ندارد و تصمیم های خاکستری رنگ جهان بازی را در اختیار خود گرفته اند و با هر یک از این تصمیمات شما داستان متفاوتی را رقم خواهید زد و چه بسا سرنوشت کل بازی نیز عوض شود.به همین دلیل است که بازی دارای ۳۶ پایان و داستان متفاوت است که هر یک با انتخاب های مختف بازیباز شکل میگیرند و این یک عدد بی نظیر برای یک بازی نقش افرینی است و همچنین ارزش تکرار بازی را برای بارها و بارها بالا میبرد تا بتوانید نتیجه ی تصمیمات متفاوت خود را در دفعات مختلف بازی مشاهده نماییدو.

داستان سری بازی the witcher بر اساس رمان جذاب و زیبای نویسنده ی مشهور لهستانی یعنی اقای Andrzej Sapkowski نوشته شده است و هر نسخه ی این بازی بیانگر قسمتی از این رمان می باشد و Wild Hunt قرار است تا این داستان زیبا را به پایا برساند و حسن ختامی باشد بر ماجراجویی های گرالت و همچنین حسن ختامی بر کار ارزشمند استدیو cd project red در ساخت این ۳ گانه ی دوست داشتنی و عظیم.

 

 

 

the_witcher_3_wild_hunt_2-wallpaper-1920x1080_2

 با این قایق ها زیاد سروکار خواهیم داشت……

 

 

برق شمشیرهای رقصان 

 

حال که با کلیات داستان این شماره اشنا شدیم بهتر است بپردازیم به گیم پلی این نسخه و با توجه به اطلاعات و تریلرهایی که تاکنون از این بازی منتشر شده است روند گیم پلی و مبارزات و… را بررسی مختصری کنیم.

the witcher 3 : wild hunt بدون شک بزگترین و عظیم ترین عنوان نقش افرینی است که تا به حال ساخته شده است و برای این که به این مورد پی ببرید بد نیست بدانید که جهان بازی حدود ۳۵ برابر بزرگتر از نسخه ی قبلی بازی می باشد که این یک عدد حیرت انگیز است.همچنین دنیای این شماره ۲۰ درصد از بازی عظیم و وسیع و بی نظیر اسکایریم نیز بزرگتر است و البته این بزرگی به تنهایی کافی نیست و چه بسا اگر به دست سازنده ای ناشی بیافتد با جهانی پر از تکرار روبرو خواهیم شد ولی اینجاست که cd project red تفاوت می افریند و بازی را طوری ساخته است که به هیچ وجه در گیم پلی و روند ماموریت های اصلی و فرعی بازی دچار حس یکنواختی نشویم و بازی همواره برای ما تازه و جذاب باقی بماند.

سیستم مبارزات در این نسخه دارای تغییرات اساسی نسبت به نسخه های قبل می باشد و بسیار روان تر و جذاب تر و سریع تر دنبال می شود.خود سازنده های بازی نیز به این نکته واقف هستند که در نسخه ی قبلی سیستم مبارزات بازی دارای ایراداتی بود و در این نسخه در صدد رفع ان بر امده اند.طبق صحبتهای سازندگان بازی در این نسخه مبارزات بسیار تاکتیکی تر شده اند و برای نبرد همزمان با ۵ یا ۶ دشمنی که شما را احاطه کرده اند باید یک استراتژی مناسب داشته باشید و این یعنی جذاب تر شده مبارزات. همچنین بر تواناییهای شمشیر زنی گرالت در این نسخه تاکید زیادی شده است و او را یک استاد تمام عیار و همه فن حرف شمشیر زنی می بینیم.

 

 

 

the_witcher_3_wild_hunt_2-wallpaper-1920x1080_2

بدون تاکتیک مناسب کارمان تمام است……

 

 

 

قسمت های دکمه زنی یا QTE که در نسخه ی قبلی در بازی وجود داشت و هنگام پایان مبارزه با دشمنان خاص بازی مانند اژدها در بازی انجام میشد در این نسخه کاملا حذف شده اند و شاهد چنین بخش هایی دیگر نخواهیم بود.هم چنین نکته ی دیگر در مورد این بازی حذف باس فایتها و یا همان مبارزه با غول اخر ها می باشد که شاید نکته ی عجیبی باشد و بعضی از طرفداران را مقداری ناراحت کند.ولی سازنده ی بازی در این مورد به ما اظمینان خاطر می دهد که حذف باس فایتها به معنای ساده شدن بازی نمی باشد و در بازی با دشمنان بسیار قدرتمندی مواجه خواهیم شد که با افزایش تواناییهای گرالت انها نیز قدرتمند تر می شوند و همان گونه که ذکر شد سردسته ی گروه wild hunt قوی ترین دشمن در این ۳ گانه می باشد پس نگران اسان شدن بازی نباشید.

همچنین یک نکته ی جالب نیز به بازی اضافه شده است که به نظر می رسد از بازی بتمن الهام گرفته باشد و ان دید Witcher Senses نام دارد که چیزی مانند دید کاراگاهی بتمن می باشد و گرالت هنگام مبارزه با استفاده از این دید می تواند نقاط ضعف دشمنان را شناسایی کرده و این مورد نیز قطعا به تاکتیکی تر شدن مبارزات بازی انجامیده است.در این نسخه گرالت توانایی حاخالی دادن در برابر حملات دشمنان را نیز دارا می باشد که نکته ی جدیدی است.

گرالت همانند نسخه های قبلی توانایی استفاده از جادوهای مختلف و همچنین نوشیدن محلول های مختلف را در بازی دارا می باشدک ه مخصوصا در هنگام مواجهه با دشمنان باعث افزایش عمق مبارزات بازی می شوند.از اطلاعات به دست امده تاکنون چنین بر می اید که بخش داستانی بازی حدود ۵۰ ساعت به طول می انجامد و همین مقدار زمن را نیز نیاز دارید که فعالیتهای جانبی بازی را انجام دهید و در این دنیای زیبا به گشت و گذار بپردازید.یعنی در مجموع حدود ۱۰۰ ساعت سرگرمی ناب که یک عد بسیار تحسین برانگیز و جذاب برای عاشقان نقش افرینی و به خصوص عاشقان گرگ سفید می باشد.

یکی دیگر ازنکاتی که شاید مورد سوال خیلی از شما عزیزان باشد این است که در این دنیای بی انتها و عظیم جابجایی ها چگونه صورت میگیرد؟ با اسب یا از طریق fast travel ؟ در این نسخه علاوه بر استفاده از اسب برای جابجایی سریع می توانید از قایق ها هم برای مسیرهای طولانی استفاده نمایید و دیدن جلوه ی زیبای اب دریا در این عنوان واقعا انسان را مبهوت خود میکند.

به طور کلی گیم پلی بازی نوید یک عنوان بسیار بسیار کم نقص و شاید بی نقص را به ما میدهد که امیدوار هستیم در واقعیت و در زمان انتشار بازی نیز همین موضوع به واقعیت بپیوندد و پیشرفت بزرگ دیگری در سبک نقش افرینی را شاهد باشیم.

 

 

 

the_witcher_3_wild_hunt_2-wallpaper-1920x1080_2

با توجه به تریلرها در این قصر تصمیمات مهمی گرفته خواهد شد……

 

 

من witcher 3 هستم…..اینجا قله ی نسل هشتم

 

می رسیم به یکی از قدرتمندترین نکات بازی که چیزی نیست جز گرفیک وحشتناک و بی نظیر این عنوان.به جرات زیباترین نمایش هایی رو که تاکنون در نسل هشتم شاهد بودیم (البته به همراه انچارتد ۴) نمایشهای ویچر ۳ بوده است که ابهت نو قدرت نسل هشتم را به طور کامل به ما نشان می دهد.این بازی با موتور اختصاصی این استدیو که بسیار قدرتمند نیز می باشد و نسخه ی جدید ان RED ENGINE 3 نام دارد ساخته و بهینه شده است.حتما اطلاع دارید که این عنوان برای کنسولهای نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان و البته پای ثابت این عنوان یعنی پی سی منتشر خواهد شد.از انجایی که تیم سازنده اعلام کرده است پی سی پلتفرم پایه ی انها است ولی به طرفداران این وعده را داده است که از این بابت نگران نباشند و گرافیک و کیفیت بازی بر روی کنسولها هیچ کم و کاستی نخواهد داشت.

در این بازی شاهد سیستم شب و روز و همچنین اب و هوای داینامیک هستیم که این موضوع بسیار بسیار به زیبایی بازی کمک خواهد کرد.نورپردازی فوق العاده ی بازی در کنار بافتهای فوق العاده با کیفیت و طراحی خیره کننده ی چهره های شخصیت اصلی و تمام NPC های بازی از نکاتی هستند که هر بیننده ای با مشاهده ی یکی از تریلرهای بازی می تواند کاملا مشاهده کند و قطعا لب به تحسین سازندگان خواهد گشود.واقعا ساخت چنین گرافیکی ان هم برای یک بازی نقش افرینی با این حجم گسترده و دنیای وسیع کار هر استدیویی نیست و تنها از عهده ی اساتید ساخت نقش افرینی یعنی استدیو cd project red بر می اید.

در مجموع باید گفت گرافیکی که تاکنون در تصاویر و نمایشهای بازی شاهد ان بوده ایم به معنای واقعی چشم نواز و زیبا هستند و در خور نام بزرگ witcher و شخصیت محبوب ان یعنی گرالت یا همان گرگ سفید می باشند.

 

 

 

The-Witcher-3-Wild-Hunt-Collectors-Edition

نسخه ی جذاب collector’s edition…..

 

 

زوزه ی گرگ سفید…غمناک تر از همیشه

 

مگر امکان دارد که یک بازی که با این حجم جزییات و دقت فراوان در نقطه ی نقطه ی ان ساخته شده است در بخش صداگذاری و موسیقی به ان توجهی نشود و از دیگر بخش ها عقب بماند.قطعا این مورد در مورد the witcher 3 wild hunt صدق نمیکند و در بخش موسیقی و صداگذاری هم با این که اطلاعات خیلی زیادی از بازی منتشر نشده است و نسبت به سایر قسمت ها اطلاعات کمتری از این بخش در دست است ولی همان شنیدن تم اصلی بازی کافی است برای این که خودتان تا اخر راه را بخوانید و با شنیدن این موسیقی دلنواز شما نیز شک نخواهید داشت که در بخش موسیقی و صداگذاری نیز با یک شاهکار مانند دیگر قسمت ها طرف خواهیم بود.این نسخه ی بازی به طور کلی تم و جوی غمناک تر و تاریک تر از نسخه های قبلی دارد که این موضوع را قطعا در موسیقی های بازی نیز خواهیم شنید و علاوه بر حالت حماسی و جنگجویانه ی موسیقی بازی در دل ان تاریکی و تیرگی نهفته است.

همچنین این نکته نیز تاکنون مشخص شده است که صداپیشه ی شخصیت گرالت همان فرد نسخه های قبلی است و در این نسخه نیز صدای اشنای گرالت را خواهیم شنید و با ان کلی خاطرات زیبا را از نسخه های قبل مروز خواهیم کرد.صدایی کاملا مناسب با چهره و شخصیت گرگ سفید.

 آقای Adam   Skorupa با همکاری Krzysztof Wierzynkiewicz ساخت موسیقی این نسخه را به عهده دارند و از انجایی که ساخت موسیقی نسخه های پیشین نیز بر عهده ی ایشان بوده است به طور کامل با دنیای بازی اشنایی دارند و از این بابت مشکلی حس نمیشود.لازم به ذکر است ایشان نیز مانند استدیو و افراد تیم سازنده ی بازی لهستانی می باشند.

 

 

 

این مرد با وحشت غریبه است…..

 

 

خوشحال از دیدار دوباره و غمگین از خداحافظی با گرالت افسانه ای……..

 

در این پیش نمایش تلاش شد که هر گونه اطلاعاتی را که تاکنون از قسمتهای مختلف بازی منتشر شده است و یا در تریلرهای این عنوان نمایش داده شده است برای شما بیان کنیم تا به یک دید کلی در مورد این عنوان دست پیدا کنید و تا حدودی بدانید که باید چه انتظاراتی را از این بازی داشته باشید.استدیو cd project red که با نسخه های قبلی اکنون به بلوغ فکری کامل در مورد این بازی رسیده است و همچنین با استفاده از قدرت نسل هشتم در حال ساخت اثر master piece خود (بهترین کار خود تاکنون) می باشد و این گونه به نظر می رسد که سبک نقش افرینی با استانداردهای جدیدی در برخی قسمتها روبرو خواهد شد.دست روی هرقسمتی از بازی که میگذاریم با شاهکاری بی بدیل مواجه می شویم و امیدوار هستیم که تمام این شاهکارها در نسخه ی تهایی نیز نمود پیدا کنند.

با تاخیرهایی که تاکنون بازی با ان مواجه شده است امیدوار هستیم تیم سازنده بازی را کاملا صیقل یافته و عاری از هرگونه عیب و ایراد و باگ منتشر کند تا هنر انها تحت الشعاع چند ایراد فنی و باگ قرار نگیرد. قطعا با انتشار assassin’s creed unity منتقدان نشان دادند انقدر توانایی یک طرفه یک بعدی قضاوت کردن را دارا می باشند که چشمشان را بر روی تمام خوبی های یک اثر بی نظیر ببندند و تنها با چند ایراد و باگ بازی را به زمین بکوبانند.شاید دلیل تاخیر ویچر ۳ نیز  مشاهده ی سرنوشت یونیتی باشد و ترس سازندگان از این که مبادا با نقدهای یک طرفه و کاملا تحت تاثیر جو منفی که بر علیه بازی به راه می افتد عنوان انها نیز با شکست مواجه شود کما این که این سرنوشت برای برترین نسخه ی سری assassin’s creed یعنی یونیتی رخ داد.

نسخه ی سوم بازی the witcher برای ما طرفداران حکم خداحافظی با شخصیت محبوب و دوست داشتنی گرالت را دارد و پایان ماجرای این مبارز کهنه کار با لقب گرگ سفید می باشد.شاید بین شما نیز کسانی باشند که حتی با یاد این که این اخرین ماجراجویی ما با گرالت خواهد بود مانند بنده بغضی سنگین را فرو دهند تا قطره ی اشکی از گوشه ی چشمانشان نلغزد.من با این شخصیت زندگی کرده ام.صدها ساعت را با او در محیطهای مختلف پرسه زده ام و هیولا کشته ام.بارها با کمک او در کافه مچ انداخته ام و برنده شده ام و با کمک او اژدها کشته ام.وقتی نام این بازی و نام گرالت می اید گویی ساعت ها خاطره مانند فیلم از جلوی چشمان من رد می شوند و یاد اور خوشی های بسیاری برای من می شوند.شما چطور فکر میکنید؟ ایا شما نیز پیوندی ناگسستنی با گرگ سفید دارید یا تاکنون با او ماجراجویی نکرده اید؟ شما در مورد نسخه ی سوم این بازی چه فکر میکنید؟

عنوان the witcher 3 wild hunt در تاریخ ۱۹ می ۲۰۱۵ برابر با ۲۹ اردیبهشت ۹۴ برای پلتفرم های پی سی, پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر خواهد شد.

به امید ان که با شاهکاری بی نظیر طرف باشیم به انتظار می نشینیم.

 

 

 

این ردپای wild hunt است……
اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +
 1. ابراهیم فضلی گفت:

  سلام و خسته نباشید به سعید جان،خیلی خوب شد باید این پیش نمایش عالی چند بار بخونم.مرسی داداش.

 2. سعید آقابابایی گفت:

  مرسی ابراهیم عزیز.ممنونم که وقت گذاشتی برای خوندن این مطلب. با یه عشقی این مطلب رو نوشتم که باور کن چند ساعته بدون تکون خوردن دارم فقط و فقط می نویسم. میتونستم ۲۰ صفحه برای این بازی و تک تک بخش هاش بنویسم.این بازی واقعا قسمتی از روح منه.امیدوارم که خوشت بیاد داداش.

 3. اشکان عالیخانی گفت:

  انقدر منتظرشم که نمیدونم چی کار کنم.
  خیلی خیلی ممنون آقا سعید. عالی بود.

  • سعید آقابابایی گفت:

   مرسی اشکان عزیز.ممنون داداش که وقت گذاشتی و خوندی مقاله رو.خوشحالم که خوب بوده به نظرت.منم مثل تو واقعا بدجوری انتظارش رو میکشم.

 4. علیرضا رضاپور گفت:

  ممنون سعید جان
  من فکر نکنم این بازی رو برای X1 بخرم چون زیاد از این سبک خوشم نمی یاد ولی شایدم خریدم 🙂

  • سعید آقابابایی گفت:

   مرسی علیرضای عزیز. لطف کردی که خوندی.

   داداش انتخاب سبک بازی سلیقه ای هستش و قطعا اگه یه نفر مثل شما به سبک نقش افرینی علاقه نداشته باشه ممکنه از این بازی که بهترین بازی این سبک هستش هم خوشش نیاد.کلا نقش افرینی با وجود این که توی دنیا خیلی طرفدار داره توی ایران کم طرفدارترین محسوب میشه و خیلیا فکر میکنن ار پی جی تفنگه.
   راستی شما نقش افرینی های فانتزی قدیمی رو فقط دوست نداری یا این که کلا نقش افرینی رو دوست نداری؟ مثلا mass effect رو هم علاقه نداری بهش؟

   • علیرضا رضاپور گفت:

    این که این بازی جز بهترین های سبک آر پی جی هست شکی نیست ولی من زیاد از این سبک خوشم نمی یاد ولی تریلرهایی که ازش دیدم توجه ام رو جلب کرد.
    من فقط بازی mass effect 3 رو بازی کردم که میشه گفت فوق العاده بود ولی یکی و دو نه زیاد خوشم نیومد

 5. ubilove گفت:

  دمت گرم داداش.
  خیلی خوب نوشتی.
  بهترین rpg زندگیمه حتی از اسکایریم هم بهتره!!!

  • سعید آقابابایی گفت:

   مرسی سجاد جون.خوشحالم خوشت اومد داداش.
   واقعاواسه من جزو ۵ سری برتر نقش افرینی تاریخه. (البته نقش افرینی های غربی)
   سولز
   elder scrolls
   witcher
   mass effect
   dragon age