نارسیس رایانه

زندگی عجیب است…..ولی زیباست / نقدو بررسی اپیزود اول بازی life is strange

 Life is Strange cover image با لانچ تریلر Life is Strange همراه باشید / اثر پروانه ای............

 

 

سبک ماجرایی دوباره قدرت خود را بازیافته است

 

اگر از گیمرهای مقداری قدیمی تر باشید میدانید که دورانی بود که عصر طلایی بازی های ماجرایی محسوب میشد و عناوین قدرتمندی مانند جزیره ی میمون و گریم فاندانگو و بسیاری بازیهای ماجرایی بسیار زیبای دیگر منتشر می شدند و طرفداران این سبک نه تنها کمبودی حس نمیکردند بلکه اوضاع کاملا بر وفق مرادشان بود. مدتی گذشت و بازیهای ماجرایی کم کم رو به افول گذاشتند و ان عصر طلایی کم کم جایش را با دوره ای عوض کرد که گویا انتشار یک بازی قوی در سبک ماجرایی تبدیل به یک غیرممکن و یک رویا برای طرفداران شده بود و برخی ها به سبک adventure یک سبک مرده اطلاق میکردند و گمان میکردند که بازی های ماجرایی دیگر مرده اند و باید این سبک را به خاک بسپاریم اما دنیا همیشه یک جور نمی ماند……

در اوج ناامیدی از سبک ماجرایی بود که استدیو محبوب و قدیمی tell tale به پا خاست تا رونقی به این سبک بدهد و جان تازه ای به بازیهای ماجرایی ببخشد.درحالی که همه هنوز تردید داشتند که ایا بازی جدید این استدیو میتواند مرهمی بر زخمهای عمیق طرفداران سبک ادونچر باشد یا نه , اپیزود اول بازی the walking dead  منتشر شد و همه چیز را عوض کرد. شور و هیجانی در طرفداران این سبک و حتی کسانی که اصلا اشنایی با بازی های ادونچر نداشتند به وجود امد و انواع و اقسام بازخوردهای مثبت و نمره های عالی و کامل به سوی تل تیل سرازیر شدند تا انها متوجه شوند که راه را درست انتخاب کرده اند.اپیزودهای بعدی بازی نیز منتشر شدند و این بازی بسیاری از جوایز برترین بازی سال را درو کرد.حالا دوباره انتظارها بالا رفته بود و همگان انتظار بازیهای قدرتمندی در این سبک داشتند که شاهکار بعدی تل تیل به نام wolf among us منتشر شد و باز هم دنیا را از زیبایی داستان خود در تعجب فرو برد.

دوباره دوره ی طلایی بازیهای ماجرایی شروع شد و بقیه ی شرکتها نیز به خود جرات دادند تا به سراغ این سبک بروند و از انجایی که رقیب قدرتمندی مانند تل تیل داشتند می دانستند که باید قدرتمند کار کنند تا بازیشان دیده شود.بازی ای که قطعا با walking dead و wolf among us مقایسه می شود و باید حرفی برای گفتن داشته باشد.استدیو dontnod نیز در این موقعیت و بعد از بازخوردهای شاید نامنصفانه ای که باعنوان remeber me شد با حمایت اسکوئر انیکس تصمیم گرفت تا یک عنوان ماجرایی اپیزودیک عرضه کند با نام life is strange. عنوانی که با معرفی خود و تریلرها و تصاویری که از ان منتشر شد نوید یک بازی خوب و زیبا را در این سبک میداد و حس صمیمانه ای را با خود به همراه داشت.به تازگی اپیزود اول این بازی برای pc , xbox one , xbox 360 . ps3 و ps4 منتشر گردید و در این مطلب سعی داریم این اپیزود را با هم بررسی کنیم تا ببینیم شروع داستان life is strange با چه قدرتی بوده است. بله……زندگی عجیب است…..ولی زیباست.

 

 

 

 

نام بازی : Life is Strange

سبک : adventure

سازنده: Dontnod Entertainment

ناشر : Square Enix

پلتفرم های مقصد : pc , xbox one , xbox 360 . ps3 و ps4

تاریخ انتشار : ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵

 

 

319630_screenshots_2015-01-30_00012

بهترین دوست مکس دوربین عکاسیش است

 

 

چه بلایی سر ان دختر امده است؟

 

از انجایی که عنوان life is strange یک بازی کاملا داستان محور است اصلا دوست ندارم داستان ان را برای شما اسپویل کنم و لذت تجربه کردن ان را از شما بگیرم.بنابراین سعی میکنم بیشتر به صورت کلی درباره ی ان صحبت کنم. در ابتدا که که این بازی را شروع کردم شاید تا نیم ساعت نخست گمان میکردم که بازی داستان جذابی ندارد و توانایی کشش من را نخواهد داشت اما زود قضاوت کردم. ناگهان داستان بازی به قدری جذاب و زیبا شد که بدون هیچ وقفه ای ان را تا انتها بازی کردم و واقعا زمانی که تموم شد حسی شبیه به حسی که بعد از دیدن یک سریال عالی داریم داشتم اما این غم را نیز داشتم که صبر کردن برای فهمیدن ادامه ی داستان تا قسمت بعدی بسیار سخت است. داستان بازی در عین سادگی ناگهان با روبرو کردن شما با یک سری اتفاقات جذاب کاری میکند که شما را کاملا شیفته ی خود کند و احساس صمیمیت عجیب با بازی داشته باشید.داستان درباره ی دختری به نام مکس است که بعد از ۵ سال به زادگاهش بازگشته است غافل از این که چه اتفاقاتی برایش در راه است.او طی اتفاقی متوجه می شود که توانایی بازگرداندن زمان را دارد و همین موضوع تمام بار داستان را بر دوش خواهد داشت. او در جای جای مدرسه و… با  اگهی یک دختر گم شده برخورد میکند و بعد از دیدن صمیمیترین دوست قدیمی خود (chloe) متوجه می شود که ان دختر در نبود مکس تبدیل به بهترین دوست chloe شده است ولی ناگهان به طور مشکوکی گم شده است بدون هیچ خبری……………………..

در مجموع بازی داستان بسیار زیبا, جذاب, ساده و صمیمی می باشد که کاملا توانایی کشاندن شما به دنبال خود را دارد.البته می شد که تا حدودی شروع داستان بازی را جذابتر کرد ولی با کمی صبر متوجه خواهید شد که داستان خیلی بهتر از ان چیزی است که در شروع فکرش را میکردید.شخصیت پردازی شخصیتهای اصلی بازی بسیار خوب و قدرتمند کار شده است.در مورد داستان و فضای بازی در اپیزود اول میتوان گفت که همواره غم و اندوهی خاص را با خود به همراه دارد.

 

 

life-is-strange-gameplay-screenshot-chloe-life-in-the-balance-ps4-xbox-one-pc

 اینجا متوجه خواهید شد قدرت بازگرداندن زمان را دارید

 

 

زندگی ساده و بی زرق و برق

 

عنوان life is strange به هیچ وجه یک بازی گرافیکی نیست و از گرافیک کاملا معمولی برخوردار است به خصوص در زمینه ی فنی. البته معمولی بودن گرافیک در این بازی اصلا یک ضعف نیست و بازی اصلا شما را با گرافیک خود اذیت نمیکند و در بازی باگ یا مشکلی نخواهید دید (لااقل من ندیدم!!!) و با یک بازی صیقل یافته روبرو هستید. در زمینه ی هنری یک نکته, جلوه ی خاص و جالبی به بازی بخشیده است که ان نوع نوشته شدن و نمایش داده شدن نشانگرهایی است که بر روی اشیا و افراد مختلف برای معرفی انها قرار میگیرد که بسیار زیبا و ساده و دل نشین هستند و یک حس معصومانه و صمیمانه با ما میدهند.طراحی چهرهای شخصیت های اصلی بازی بسیار به جا بوده اند و کاملا چهره های شخصیت ها با نوع برخوردی که دارند منطبق است و خیلی واقعی جلوه میکند.شاید از نظر کیفیت فنی با چهره های خیلی پرجزییات و … روبرو نباشیم اما کاملا انها را درک خواهید کرد و شما هم با انها عصبانی و خوشحال و… خواهید شد.

به طور کلی اگر بخواهیم در مورد گرافیک بازی صحبت کنیم باید بگویم با یک گرافیک ساده و معمولی ولی صیقل یافته و تر وتمیز روبرو هستیم که کاملا مناسب این عنوان است و نمیتوان به جز در برخی موارد فنی ایراد خاصی را به ان وارد کرد.خبری هم از باگ و مشکلات فنی عجیب و غریب در بازی نیست.

 

 

شخصیت CHLOE بسیار قوی پردازش شده است

 

 

” این کار شما عواقبی خواهد داشت”

 

انجام دادن life is strange برای من بسیار بسیار لذت بخش بود. گیم پلی بازی تماما حول محور قابلیت بازگرداندن زمان و گرفتن تصمیماتی گاها سخت میگردد و البته استفاده ی خوبی نیز از ان میکند و برخلاف برخی بازی های ماجرایی که شما حس میکنید بیشتر در حال تماشای فیلم هستید در این بازی حس انجام دادن یک بازی ویدئویی را دارید که البته می توانست در برخی موارد مثل SMS ها بهتر عمل کند و ازادی بیشتری به بازیباز بدهد زیرا گاهی در طول بازی شخصیت های مختلف به شما پیام میدهند و شما نیز جواب انها را میدهید ولی فقط میتوانبد این مکالمه را مشاهده کنید و دست شما نیست که چه پاسخی میخواهید بدهید و از پیش تعیین شده است.

در اغاز روبرو شدن با بازگرداندن زمان کمی شما را گیج میکند و شاید فکر کنید نمدانید که چطور باید از ان استفاده کنید ولی کمی که میگذرد کاملا به ان واقف می شوید و تبدیل به یک عمل لذت بخش می شود. یکی از بهترین نکات بازی که به شما استرس جالبی را وارد میکند نوشته شدن عبارت ” این کار شما عواقبی خواهد داشت” در بالای تصویر بعد از گرفتن بعضی تصمیمات در بازی است.این موضوع به قدری برای من جالب بود که بارها زمان را بر میگرداندم و تصمیمات را امتحان میکردم تا بفهمم که کدام بهتر است.البته شما متوجه نخواهید شد.فکر نکنید که چون میتوانید زمان را برگردانید میتوانید حتما یک تصمیم خوب بگیرید زیرا همه ی تصمیمات مهم بازی هم دارای نکات خوب و هم بد می باشند و بسیار خاکستری هستند و انتخاب از بین انها بسیار دشوار است.مخصوصا وقتی که بعد از کلی کلنجار رفتن و گرفتن یک تصمیم عبارت ” این کار شما عواقبی خواهد داشت” را می بینید و این حس به شما دست میدهد که نکند اشتباه کرده ام.نکند این کار باعث بدبختیم در اینده بشود!!!! شما کاملا با این مسئله درگیر خواهید بود و ناگهان متوجه می شوید که غرق در گیم پلی بازی و پیشبرد داستان زیبای ان شده اید. من مدت زیادی را در بازی صرف همین موضوع کردم که با همه صحبت کنم و راههای مختلف را امتحان کنم تا متوجه شوم کدام تصمیم در ان لحظه بهتر است (البته هیچ وقت هم نفهمیدم!!!).اپیزود اول بازی بین حدود ۲ تا ۳ یا ۴ ساعت گیم پلی دارد که بستگی به این دارد که شما داستان را سریع پیش ببرید یا این که با همه صحبت کنید و موارد مختلف را بررسی کنید.البته پیشنهاد میکنم همه چیز را بررسی نمایید زیرا مسائل جالبی در طی این صحبتها و بررسی ها برای شما روشن خواهد شد.

در محموع گیم پلی بازی کاملا قابل قبول و جذاب است و به عنوان یک بازی ماجرایی داستان محور کاملا به شما حس انجام یک بازی را می دهد نه تماشای فیلم.صحبت چند روز پیش سازندگان در مورد این بازی که گفته بودند ” اگر قدرت بازگرداندن زمان را داشتید ایا وقایع روزانه ی خود را تغییر میدادید و با عواقب ان روبرو می شدید یا زمان را به حال خود رها میکردید؟ این تصمیمی است که باید در عنوان زیبای life is strange با ان روبرو شوید.” کاملا صحیح است و این موضوع روند اصلی بازی است.تصمیماتی که گرفتنشان سخت است و بعدا باید با عواقب کار خودتان مانند زندگی واقعی روبرو شوید.

 

 

Screenshot-5-980x551

 طی صحبت با دوستانتان نکات جالبی را خواهید یافت

 

 

زندگی غمگین است

 

موسیقی بازی از تمی غمناک برخوردار است و کاملا با فضای بازی که در ان نوعی نا امیدی و اندوه وجود دارد منطبق می باشد.موسیقی ای که شاید گاهی فکرکنید ان را اصلا نمیشنوید ولی بازی حل شده است و بدون این که متوجه باشید بر فضای اندوهناک بازی تاثیرگذار است.

در صداگذاری روی شخصیتهای بازی برخی از صداپیشگان مانند صداپیشه ی CHLOE بسیار قدرتمند و با احساس و قابل درک کار خود را انجام داده اند و بقیه ی شخصیتهای بازی نیز خوب از پس وظیفه شان بر امده اند ولی صداپیشگی شخصیت اصلی بازی یعنی مکس به نظر مقداری بی روح و بی تفاوت انجام شده استو زیاد حس غم و شادی و عصبانیت و .. را در او احساس نمیکنید و در برخورد با هیچ موضوعی زیاد احساساتی نمی شود.البته این مسئله به شخصیت پردازی او نیز مربوط می شود که به طور کل شخصیتی درونگرا دارد و اصلا دختر احساساتی ای نیست ولی با این حال به عقیده ی من می شد که مقداری با روح تر و جذاب تر صداگذاری مکس انجام شود.

در کل بازی از یک موسیقی و صداگذاری استاندارد بهره می برد که شاهکار نیستند ولی اصلا ضعیف هم نیستند و کاملا نیازهای بازی و گیمر را بر اورده میکنند.

 

 

Life-is-Strange-Gamescom-2014-Gameplay-Screenshot-05

نشانگر اشیا و …. بسیار دوست داشتنی و جالب هستند

 

 

این جور بازی ها ما را جذب بی الایشی خود میکنند

 

بازی life is strange از ان دست بازی هایی است که انجام دادن انها در این دوره ی مملو از GTA و call of duty و … بسیار لذت بخش است و احساسی از یک زندگی را به شما می دهد و با ارائه ی زرق و برق و جلوه های ویژه ی گرافیکی قصد جذب شما را ندارد بلکه رو راست نزد شما می اید و میگوید  “من همین هستم. داستان خوبی دارم که شاید خوشت بیاید.از امتحان کردنم ضرر نخواهی کرد”. این جور بازی ها به دل می نشینند و همان حس صمیمانه ای که چند بار دیگر نیز ذکر کردم با خود به همراه دارند.بازی نقص هایی دارد که میشد با مقداری کار بیشتر انها را بر طرف کرد ولی به جرات میگویم این ضعف ها ضربه ای به پیکره ی بازی نمیزنند و بازی در انتقال یک داستان زیبا و پر کشش و جذاب به همراه یک گیم پلی معقول و منطقی برای یک بازی ماجرایی کاملا موفق عمل میکند و اگر دقایق شاید نه چندان جذاب و گیج کنننده ی اول بازی را بگذرانید (که طولی هم نمیکشد) بعد از ان لذت بازی را لمس میکنید و با داستان ساده و زیبای ان پیش خواهید رفت و برای شما جذاب تر و جذاب تر خواهد شد.

پیشنهاد بنده به شما عزیزان این است که حتما این اپیزود را انجام دهید چون این یک بازی ۲۰ ساعته نیست و یک اپیزود کوتاه است که حتی اگر کل ان را بازی کنید و خوشتان نیاید هم زمان خاصی را از دست نداده اید ولی مطمئنم که به هیچ وجه حس بدی به شما نخواهد داد و حتما با لذت ان را دنبال خواهید کرد.کسانی که به داستان اهمیت زیادی میدهند و بازیهای داستان محور را با علاقه و مانند یک سریال جذاب مثل فرار از زندان دنبال میکنند باید حتما این عنوان را انجام دهند. زیرا در پایان این اپیزود حس خیلی خوبی به شما دست میدهد و سوالاتی خواهید داشت که میخواهید در قسمتهای بعد جوابش را بگیرید و ببینید که بالاخره سرنوشت این شخصیتها چه می شود و عواقب کارهایتان چه می باشد.استدیو dontond پس از بازی زیبای قبلی خود (remember me ) این بار در سبکی متفاوت یک داستان زیبا را برای ما به ارمغان اورده است.داستان یک زندگی……….

بله……زندگی عجیب است…..اما قطعا زیباست.

 

 

life-is-strange-53ef0a5c539d6-810x400

 فقط به فکر خودتان هستید یا از دوستتان حمایت میکنید؟

 

 

 نکات مثبت :  داستان زیبا و جذاب , استفاده خوب از قابلیت بازگرداندن زمان , شخصیت پردازی بسیار قوی برخی از شخصیتهای بازی مثل CHLOE , تصمیماتی که گاهی گرفتن انها خیلی سخت است

 

نکات منفی :  اغاز نه جندان جذاب داستان , گیج شدن بازیباز در ابتدای استفاده از قابلیت بازگرداندن زمان , صداپیشگی بی روح شخصیت اصلی

 

امتیاز نهایی بازی :    ۱۰۰ / ۸۸

 

 

 life-is-strange-gameplay-screenshot-cliffside-ps4-xbox-one-pc

 مرموزترین مکان بازی……مگر فانوس دریایی غیر مرموز هم داریم؟!!!

 

 

این نقدو بررسی انحصارا برای وبسایت تخصصی پی سی کنسول نوشته شده است

لطفا نظرات خود را در مورد این نقد با ما در میان بگذارید

 

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +
 1. علیرضا رضاپور گفت:

  ممنون سعید جان
  با این نقدی که تو نوشتی آدم مجبور میشه این عنوان رو تجربه کنه

  • سعید آقابابایی گفت:

   مرسی علیرضا جون. داداش حتما بازیش کن. وقتت رو نمگیره زیاد. مطمئنم بعدش خیلی ازش خوشت خواهد اومد.

 2. اشکان عالیخانی گفت:

  من همین الان تمومش کردم.
  داسانش عالی و پر کشش بود.
  منتظر قسمت بعدی هستم.
  ممنون سعید خان از نقد زیبات

 3. گيمر گفت:

  ٢ تا سوال داشتم اول اینکه شما میدونید که اپیزود دوم کی میاد؟سوال دوم اینکه برای ایکس باکس هم میاد؟

  • سعید آقابابایی گفت:

   اپیزود دوم روز مشخصی نداره ولی ماه مارچ منتشر میشه طبق گفته ی سازنده ها. بله برای ۳۶۰ و ایکس باکس وان هم هست