نارسیس رایانه

جایی که خشونت , زیبایی می افریند / پیش نمایش Mortal Kombat X

 maxresdefault

 

اگر از ما گیمرها سوال کنند خشونت در بازیهای کامپیوتری تا چه مرزی پیش رفته است و ایا اصلا حدو مرزی دارد یا خیر , شاید ناخوداگاه به یاد تعدادی از فینیشینگ های مرگبار سری مورتال کمبت بیافتیم و پاسخ دهیم خیر خشونت در بازیهای کامپیوتری حدو مرزی ندارد و تا اخر خط پیش رفته است.بدون شک عنوان مورتال کمبت به خاطر همین خشونت بی حدو مرز خود جزو محبوبترین و شاید محبوبترین فرنچایز سبک مبارزه ای در دنیا باشد و طرفداران بسیار زیادی را در سراسر دنیا از جمله کشورمان به خود جذب کرده است.بحث بر سر این که ایا این مقدار خشونت عریان و وجود ان در یک بازی خوب است یا بد و این که ایا تاثیر منفی میگذارد یا خیر, خود نیاز به یک کالبدشکافی عمیق و یک بحث مفصل دارد که در حوصله ی این مطلب نمیگنجد اما شاید اگر به باطن خود رجوع کنیم و بپرسیم که چرا بازی مورتال کمبت را دوست داریم قطعا سایه ی یک جواب بر سر بقیه سنگینی میکند و ان جواب خشونت است. بله همین خشونت عریان و بی حدومرز است که باعث زیبایی این بازی شده است و این همه طرفدار در سراسر دنیا پیدا کرده است.

 

درواقع اگر بخواهیم کمی ریزبینانه تر به این مسئله نگاه کنیم خشونت در سری مورتال کمبت رابطه ی مستقیمی با خلق زیبایی در این سری دارد و با بررسی مفاهیم زیبایی شناسی در سری مورتال کمبت محال است که با کلمه ی خشونت برخورد نداشته باشیم. خشونت و زیبایی در دنیای واقعی نمیتوانند با هم جور دربیایند و در واقع وقتی خشونت از یک در وارد می شود زیبایی از سمت دیگر خارج می شود و در ذات خشونت زیبایی نیست.اما این در دنیای واقعی است.مگر نه این است که ما بازی میکنیم که به دنیاهایی سفرکنیم که هیچ گاه در واقعیت وجود ندارند و کارهایی را انجام دهیم که هیچ گاه در واقعیت نخواهیم توانست انجام دهیم؟ پس چه ایرادی دارد اگر خشونت را چاشنی این سفر مجازی کنیم و مقداری از انرژی خود را با خالی کردن حس خشونتی که در درونمان هست و شاید حتی نمیدانیم که وجود دارد صرف کنیم.بله اینجا دنیای مجازی است.در اینجا هر چیزی ممکن است و غیرممکنی وجود ندارد.اینجا netherrealm است و میتوانیم در ان با یک کلاه تیغ دار دشمن خود را از وسط به دو نیمه ی مساوی تقسیم کنیم. اینجا مورتال کمبت است…..ان هم در نسل هشتم……

 

  mortal-kombat-x-xray-attacks

به مورتال کمبت خوش امدید….سالم بیرون نخواهید رفت!!!

 

اد بون سازنده و خالق سری مورتال کمبت بی شک یکی از نوابغ صنعت بازی های رایانه ای است که نوانست فرنچایزی را خلق کند که بعد از این همه سال هنوز هم هیچ رقیبی ندارد و هیچ بازی ای نمیتواند در ترکیب خشونت با یک عنوان مبارزه ای تا این حد دقیق و درست عمل نماید.در این صنعت عناوین مبارزه ای زیادی وجود دارند که هر یک بسته به استایل و نوع مبارزات و… طرفداران خاص خود را دارند اما اگر بخواهیم از بین تمام انها یک عنوان را که کاملا از بقیه جدا می باشد و هیچ شباهتی به دیگر بازی ها ندارد را متمایز کنیم بدون شک نام ان سری mortal kombat می باشد.

 حتما اطلاع دارید که جدید ترین نسخه ی این سری که mortal kombat x نام دارد توسط ed boon و همکارانش در استدیو netherrealm در حال ساخت می باشد و تاکنون تصاویر و تریلرهای زیادی از این عنوان منتشر شده است که هر کدام توانسته اند نظر مثبت طرفداران و منتقدان را به خود جلب کنند و به نوعی میتوان گفت این بازی از ان دست عناوینی است که از تریلرهای ان میتوان همه چیز را فهمید و به عمق لذت بازی پی برد.در این مطلب قصد من بر این است تا شما را با مواردی که تاکنون از نسخه ی دهم مورتال کمبت میدانیم اشنا کنم و نقش کوچکی در شناخت بیشتر شما از این عنوان داشته باشم تا بتوانید راحت تر در مورد این بازی و خرید و یا عدم خرید ان تصمیم بگیرید.

 

 

Mortal-Kombat-X-box

 

 نام : Mortal Kombat X

سازنده : NetherRealm Studios

ناشر : Warner Bros. Interactive Entertainment

سبک : Fighting

تاریخ انتشار : ۱۴ اپریل ۲۰۱۵

پلتفرم‌ها : PC,PS3,PS4,Xbox 360,Xbox One

 

 

mortal2

یکی منفور و یکی محبوب……

 

به نظر می رسد که داستان این نسخه از بازی به نوعی در ادامه ی عنوان قبلی این سری می باشد و همه چیز حول محور نجات earthrealm و جنگ همیشگی میان خیر و شر میچرخد و باز هم در طرفی گروه مثبت بازی به سرکردگی raiden و در سوی دیگر گروه منفی بازی که پس از مزگ شائوکان در انتهای وقایع قسمت قبلی اکنون شخصیت بی رحم و دیوانه ی Shinnok را در راس خود میبیند که به کمک Quan Chi پا به این قلمرو گذاشته است و قصد دارند تا به هر قیمتی که شده یک بار برای همیشه قلمرو انسانها را از بین ببرند و و در واقع نسل ادمیان را منقرض کند.اما به همین راحتی هم نخواهد بود. مبارزان قدرتمند در جبهه ی سفید بازی مانند لیوکانگ و کانگ لائو و…. قطعا را ه را بر انها خواهند بست و شاهد مبارزات جذابی بین انها خواهیم بود.

 

شاید یک بازی مبارزه ای زیاد نیازی به قصه ی قوی نداشته باشد و مخصوصا سری مورتال کمبت انقدر داری گیم پلی قدرتمندی هست که کسی عدم داستان پردازی خوب و قصه ی قوی را در ان حس نکند اما اد بون نشان داده است که همواره بهترین ها و بالاترین استانداردها را برای این سری میخواهد.پس از داستان فوق العاده جذاب و زیبای قسمت قبلی که یکی از برترین نقاط قوت ان بود اکنون و در این نسخحه نیز شاهد یک داستان جذاب به همراه یک روایت جذاب تر خواهیم بود که باعث می شود تک تک مبارزاتی که انجام میدهیم برای ما همراه با هدفی باشد و هیچ جنگ و جدلی بی دلیل و بیهوده نباشد.این مسئله قطعا به هرچه بهتر شدن و زیباتر شدن و محبوبتر شدن بازی کمک فراوانی خواهد کرد همان طور که در نسخه ی قبلی این کار را کرد. امیدوار هستیم که در این نسخه ی جدید داستان حتی بهتر و برتر از نسخه ی قبلی باشد که با توجه به شناختی که از اد بون داریم به هیچ وجه خواسته ی ناممکن و بعیدی نیست.

 

 

Mortal-Kombat-X (1)

اگر بازی را پیش خرید کنید گورو را خواهید داشت…….

 

سری بازی های مورتال کمبت همواره از گرافیک خوب و قابل قبولی بهره مند بوده اند و همیشه با انیمیشنهای با کیفیت شخصیتهای بازی هنگام اجرای فنون مختلف مواجه بوده ایم و هیچ گاه مشکلات گرافیکی برای این بازی تبدیل به مسئله ی حادی نشده اند. اما بحث این نسخه با بقیهی بازی ها فرق میکند.این نسخه برای اولین بار دارد پا به نسل هشتم میگذارد و همگان انتظار دارند که با یک جهش گرافیکی خیره کننده لا اقل در نسخه های نسل هشتمی بازی روبرو شوند و دیگر این بار تکرار گرافیک موفق و صیقل یافته ی نسخه های قبلی برای اد بون و بازی محبوبش کافی نمی باشد. وقتی که اولین تریلر بازی منتشر کردید کاملا معلوم شد که تیم سازنده قبل از این که ما این را از انها بخواهیم خودشان کاملا به موضوع واقف بوده اند و واقعا با یک جهش گرافیکی عالی در این نسخه روبرو شدیم. در تریلر اول که در ان دو نماد دشمنی این بازی یعنی اسکورپیون و ساب زیرو مشغول مبارزه بودند مو به تن ادم سیخ می شد از شدت زیبایی و قدرت گرافیکی بازی نسبت به نسخه های قبل.

 

نکته ی جالب تر اینجاست که با این که همان اولین تصاویر و تریلرهای بازی کاملا از لحاظ گرافیکی قابل قبول بودند ولی اگر تصاویر جدید بازی را با ان تصاویر قدیمی مقایسه کنید بازی مجددا زمین تا اسمان فرق کرده است و گرافیک بازی بسیار بهتر و تروتمیز تر شده است و انیمیشن صورت شخصیتها و تغییر حالات چهره ی انها به مراتب از تریلرهای قدیمی بازی با کیفیت تر شده اند.همه ی اینها نشان از این دارد که به هیچ وجه نباید در این بازی نگران گرافیک باشیم زیرا نه تنها نقطه ضعفی برای بازی نخواهد بود بلکه یکی از نقاط قوت بزرگ ان نیز می باشد.در این بازی ظاهر تعدادی از شخصیتهای بازی تغییراتی داشته است و گذر عمر در چهره ی برخی از انها واضح تر دیده می شود و  در این بازی تا حدودی مسن تر و جا افتاده تر شده اند مانند شخصیت محبوب کانگ لائو.

 

در مجموع از شواهد و قرائن این گونه پیداست که با یک عنوان به معنای واقعی نسل هشتمی در زمینه ی گرافیک روبرو خواهیم بود که لذت مبارزه را برای ما چندین برابر خواهد کرد .امیدوار هستیم که در نسخه ی نهایی بازی دقیقا وضع به همین گونه که تاکنون دیده ایم و حتی بهتر نیز باشد تا گرافیک نیز دست در دست سایر نقاط قوت بازی یک تجربه ی بی نظیر را برای ما رقم بزنند.

 

 

Fatality

به این میگن فینیشینگ…..دوست داری؟!!!!!

 

برخی عقیده دارند که “همه چیز را از  یک بازی مبارزه ای بگیر و فقط به ان یک گیم پلی قدرتمند بده و همین برای ان کافیست” . شاید تاحدودی و فقط تا حدودی این حرف صحیح باشد زیرا در سبک مبارزه ای که کل حرکات بازیکن محدود به چند سانتی متر جا است و خبری از گشت و گذار و… نیست تنهاگیم پلی است که میتواند گیمر را شاداب و سرحال نگه دارد و باعث خسته کنندگی بازی نشود.

 

در مورد Mortal Kombat X این مطلب را میتوان جور دیگری بیان کرد تا حق مطلب ادا شود. در این بازی ” همه چیز را در بهترین حالت در بازی قرار بده و درکنار ان یک گیم پلی قدرتمند نیز داشته باش” .  به نظر می رسد که این شعار اد بون و همکاران هنرمندش در تیم سازنده ی این بازی بوده است. یعنی نه تنها هیچ بخشی را فدای بخش دیگری نکنند بلکه ان قدر هر قسمت را محکم و قدرتمند بسازند که همگی هم را پوشش دهند و باعث ایجاد یک هارمونی دل نشین از داستان و گرافیک و گیم پلی و موسیقی و… شوند.

 

گیم پلی همواره نقطه ی اتکا و برترین بخش سری بازی های مورتال کمبت بوده است که با ترکیب ان با یک خشونت بی پرده و عریان تبدیل به یک معجون خاص شده است که دستور تهیه ی ان را تنها اد بون و تیم سازنده ی مورتال کمبت میدانند.معجونی که در هیچ عنوانی نظیر ندارد و به قدری با دقت خشونت را در دل بازی حل کرده است که گویی خشونت قانون رسمی این دنیاست و نبود ان عیب است!!!!و البته که هست.

 

یک نکته ی بسیار جذاب و عالی که در این نسخه به وجود امده است وجود ۳ استایل و کلاس مبارزه ی مختلف برای هر شخصیت است که باعث می شود مبارزات بازی عمق بسیار بیشتری بگیرند و کاملا تاکتیکی تر شوند.به عنوان مثال شما باید تشخیص دهید که مثلا در مقابله با یک مبارز خاص چه کلاسی و چه استیل مبارزه ای از شخصت محبوب شما مناسب تر خواهد بود و این استایل ممکن است در مبارزه با مبارز دیگری اصلا کارامد نباشد.بنابراین اینجا کلمه ی تاکتیک به میدان وارد می شود و باید با انتخاب استایل مناسب برای تک تک مبارزه هایتان تفکر کنید. در بازی های قبلی همواره شما وقتی یک مبارز را انتخاب میکردید و در مقابل یک مبارز دیگر قرار میگرفتید تنها همین یک حالت ثابت وجود داشت و توانایی های شما و مبارز دیگر همیشه به یک شکل بودند و حالتهای مختلفی برای مبارزه وجود نداشت اما با این شیوه ی جدیدی که در Mortal Kombat X به کار گرفته شده است شما میتوانید با ۲ مبارز ثابت در ۹ حالت مختلف روبروی هم قرار بگیرید و این مبارزات را بسیار پیچیده تر و حرفه ای تر و جذاب تر میکند. این نکته قطعا یک تغییر انقلابی در این سری محسوب می شود و بزرگترین تغییر این نسخه نیز نسبت به نسخه های قبلی همین وجود ۳ استایل مختلف مبارزه است.در تریلرهایی که تاکنون از شخصیتهای مختلف منتشر شده است کاملا مشاهده میکنید که هر استایل مبارزه ی یک مبارز کاملا با استایل های دیگر او از نظر فنون ویژه و محوریت حرکات متفاوت است.

 

Screenshot-541

۳ دایره ای که پایین تصویر شخصیت کانو هستند همان ۳ استایل مختلف مبارزه ی او هستند

 

بدون شک جذاب ترین بخش بازی های مورتال کمبت تمام کننده ها یا همان فینیشینگ های محبوب این سری هستند که بسیاری از کسانی که این بازی را انجام میدهند در واقع به عشق رسیدن به قسمت فینیشینگ و انجام صحیح ان و سپس پز دادن به دوستانشان برای اجرای تمام کننده های سخت , این بازی را انجام میدهند!!! دز این نسخه نیز این تمام کننده ها وجود دارند و البته چه وجود داشتنی!!!!!! فینیشینگ با گرافیک نسل هشتم ترکیب می شود تا دل و روده ی قربانی بیچاره کاملا با وضوح و کیفیت بالا!!!! نشان داده شوند و تا دلتان بخواهد انواع و اقسم خشن ترین و بی رحمانه ترین و مرگبارترین فینیشینگها را اد بود و دوستان!!!! برای ما در این بازی قرار داده اند تا حسابی از خجالت هم در بیاییم!!!

 

لازم به ذکر است که به مانند نسخه ی قبلی بازی همچنین فنون و حرکات مرگبار x – ray نیز در بازی پابرجا هستند و جذابیت خود را نیز با حفط کرده اند تا همچنان از شکستن فک حریف و خرد شدن دنده های قفسه ی سینه ی او به صورت دید اشعه ی ایکس لذت ببریم!!!! 

 

به طور کلی گیم پلی اگر درنسخه های قبلی این سری همیشه عالی بوده است اکنون در Mortal Kombat X به نظر بسیار عالی تر می رسد که دلیل اصلی ان هم همانگونه که ذکر شد وجود استایل های مختلف مبارزه برای شخصیتهای مختلف است.باشد که در نسخه ی نهایی بازی با یک گیم پلی بی نقص و روان و جذاب و لذت بخش مانند چیزی که تا الان دیده ایم روبرو شویم.

 

mortal-kombat-x

عاقبت به خیر شد!!!!!……

 

با توجه به مجموع صحبتها و مواردی که در این مطلب برای شما بیان شد گمان میکنم که شما نیز با نویسنده موافق باشید که بر طبق شواهد و قرائن با یکی از برترین عناوین مبارزه ای روبرو هستیم که میتواند برترین نسخه ی سری محبوب مورتال کمبت تاکنون نیز باشد.از هر جهت که به Mortal Kombat X نگاه میکنیم پیشرفت نسبت به نسخه های قبلی میبینیم و امیدوار و امیدوارتر از قبل می شویم. با پتانسیلی که این سری فوق محبوب دارد و با هنر و خلاقیتی که از اد بون سراغ داریم اصلا دور از انتظار نیست اگر با یک عنوان بی نظیر روبرو شویم و در واقع اگر غیر از این باشد جای تعجب خواهد داشت زیرا کار به دست کاردان سپرده شده است.پس منتظر میمانیم تا روز موعود فرا برسد و ببینیم که اد بون و دوستان چه اشی برای ما پخته اند و البته امیدوار هستیم که یکی از خوشمزه ترین اش هایی باشد که تاکنون در این صنعت خورده ایم!!! 

 

ایا برای تمام کننده های مرگبار اماده اید؟ ایا برای خشونتی بی حدو مرز اماده اید؟ اگر این طور نیست هر چه زودتر خود را اماده کنید زیرا  mortal kombat x در تاریخ ۱۴ اپریل ۲۰۱۵ مصادف با ۲۴ فروردین ۹۴ منتشر خواهد شد و قطعا نمیخواهید که دوستانتان روی شما فینیشینگ اجرا کنند!!!

 

پلتفرمهای مقصد بازی شامل  pc , xbox 360 , xbox one , ps4 و ps3 می باشند.

 

RAIDENJM

هر وقت دیدید یه جای تصویر نوشته fatality یعنی احتمالا یکی کله نداره!!!!!

 

یکی از نکاتی که زیاد به بحث این پیش نمایش مربوط نیست ولی اهمیت زیادی به خصوص در کشور ما دارد مسئله ی رعایت سن مناسب این بازی است. مورتال کمبت یک بازی با کمی خشونت نیست که بگوییم خب ایرادی ندارد حالا بگذار بچه بازی کند.در این بازی اگر یک کودک یکی از فینیشینگهای مرگبار ان را تماشا کند قطعا تا مدتها در خاطرش میماند و در روحیات او تاثیر خواهد گذاشت. از شما صمیمانه خواهش دارم که اگر در اطراف خود با چنین مواردی روبرو می شوید والدین کودک را از این مسئله اگاه نمایید تا فکر نکنند با خرید هر بازی ای برای کودک به او لطف میکنند. عناوینی مثل جی تی ای و کمبت اصلا و ابدا برای کودکان مناسب نیست ولی متاسفانه در کشور ما اگر یک بچه ی ۱۰ ساله هم به مغازه برود بو بخواهد یک بازی خوب بخرد خود فروشنده به عنوان اولین پیشنهاد به او جی تی ای میدهد!!!!! باید از یک جا شروع کنیم تا روزی این مسئله در کشورمان حل شود.پس چرا از خودمان و اطرافمان شروع نکنیم؟

 

در انتهای این پیش نمایش از شما عزیزان تشکر میکنم که تا اینجا با من همراه بودید و امیدوار هستم که توانسته باشم تاحدود کمی شما را با این بازی اشنا کنم تا با ذهنیت بهتر و کاملتری به استقبال ان بروید. بسیار خوشحال خواهم شد اگر نظرات شما را در مورد این پیش نمایش و در مورد این بازی و سری مورتال کمبت بدانم و با یکدیگر در این مورد صحبت نماییم.منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستم.

 

با تشکر از تمام کاربران عزیز وبسایت تخصصی پی سی کنسول

سعید اقابابایی

 

 mortal_kombat_x_wallpaper_scorpion_vs_sub_zero_by_preslice-d7l48ep

 نبردی تا ابدیت………

 

این پیش نمایش به صورت انحصاری بری وبسایت تخصصی پی سی کنسول نوشته شده است.

 

 

 

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +
 1. ابراهیم فضلی گفت:

  واو سعید جون دستت درد نکنه چندین ساعت پی در پی وقت برای نوشتنشون میزاری،اوردر رو هنوز هضم نکرده بودیم.این شاهکارم نوشتی خیلی لذت داشت.ممنون اجرت با فرام و آرپی جی ها دوست داشتنیت.واقعا خسته نباشی خیلی زحمت میکشی مرسی داداش.

 2. parsa1378 گفت:

  Damet garm dada fogh alaade boooodddd …..mortal kombat alieeeeeeeee

 3. نارسیس رایانه گفت:

  واااااااای خدایا چی شده عجب گیمی شده… حتما داعم میگیرمش

 4. نارسیس رایانه گفت:

  ممنون بابت پیش نمایش سعید جان.

 5. سعید آقابابایی گفت:

  مرسی رسول جان.اره داداش خیلی خفن شده بازیش