نارسیس رایانه

۱۰ شخصیت برتر Troy Baker

در پس نقاب انیمیشنی تمام شخصیت‌های محبوب ما در بازی‌های رایانه‌ای که شیفته آن‌ها هستیم، یک فرد و یک شخصیت واقعی وجود دارد. فردی که در قالب نقش شخصیت دوست‌داشتنی ما فرو رفته است و با صدای خود و یا با صدا و همچنین موشن کپچر کردن آن نقش، شخصیتی را برای ما باورپذیر کرده است که علیرغم این که می دانیم فقط یک شخصیت خیالی است ولی به قدری برای ما با اهمیت و عزیز می‌شود که شاید برخی شخصیت‌های واقعی هم آن‌قدر برایمان ارزشمند نباشند. نیتن دریک، جوئل، الی، اسنیک، ادزیو آدیتوره، مسترچیف، کریتوس و بسیاری از دیگر شخصیت‌های دنیای بازی به قدری باعظمت و پرابهت و عمیق خلق شده اند که نمی‌توان به آنها وابسته نشد.
اما یک شخصیت هرچقدر هم که روی کاغذ قدرتمند باشد تا زمانی که ایفاگر نقش وی یا صداگذار او درست نتواند او را باورپذیر جلوه دهد هیچ اهمیتی نخواهد داشت و تنها باعث از بین رفتن یا کم شدن پتانسیل‌های بالای آن شخصیت می شود، پس انتخاب شخصی درست و توانا برای صداگذاری یا ایفای یک نقش کاری حیاتی و بسیار مهم تلقی می شود که می‌تواند سرنوشت یک بازی یا یک شخصیت را عوض کند.

تروی بیکر شخصی است که محال است بازیباز باشید و با هیچ یک از شخصیت‌هایی که وی تاکنون در نقش آنها ظاهر شده است خاطره‌ای نداشته باشید. از ندای وظیفه و بایوشاک گرفته تا آنچارتد و اینفیموس و …. همگی شاهد حضور تروی بیکر در عناوینشان بوده‌اند و از هنر وی بهره برده‌اند.
جدیدترین هنرنمایی وی هم در عنوان اخیر و به یادماندنی ناتی‌داگ یعنی آنچارتد‌۴ بود که در نقش برادر نیتن دریک افسانه‌ای در کنار نولان نورث، دیگر صداگذار و بازیگر قهار این صنعت قرار گرفت (که به زودی در مورد برترین‌های وی نیز مقاله‌ای تقدیم شما عزیزان خواهد شد) و نقطه عکس بازی The Last of Us رقم خورد، زیرا این بار وی نقش دوم و نولان نورث در نقش اصلی بود (درThe Last of Usتروی بیکر نقش اول بود و نولان نورث در نقش دیوید و نقش دوم).

وقتی که به لیست فعالیت‌های تروی بیکر در بازی‌های رایانه‌ای نگاه کنید قطعا از تعداد ایفای نقش‌های وی که بسیار زیاد هستند تعجب خواهید کرد زیرا که از سال‌ها قبل وی در این زمینه فعال بوده است و آرام آرام تجربه کسب کرده است تا اکنون به پختگی و به نقطه اوج فعالیت حرفه‌ای خود برسد آن هم در حالی که هنوز سن و سال بسیار زیادی ندارد. انتخاب کردن از بین تمامی شخصیت‌هایی که وی تاکنون در کالبد آن‌ها فرورفته است کار آسانی نیست (البته انتخاب دو سه مورد اول آسان است!) زیرا که بازی‌های خوب و عالی زیادی از وی سراغ داریم که بتوان نقش تروی بیکر در آنها را در لیست بهترین کارهای وی قرار داد.
در این مطلب قصد داریم تا به ۱۰ تا از برترین شخصیت‌های دنیای بازی‌های رایانه ای که تروی بیکر به آنها جان بخشیده است اشاره کنیم و در مورد هر یک از آنها به طور مختصر توضیحاتی را ارائه دهیم. پس اگر به تروی بیکر و شخصیت‌های ایفا شده توسط وی علاقمند هستید با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا در مقاله ۱۰ شخصیت برتر Troy Baker همراه باشید.
Delsin Rowe در بازی inFamous: Second Son که یکی از نخستین عناوینی بود که برای کنسول نسل هشتمی سونی منتشر شد، شخصیت اصلی بازی بود و به مانند همیشه در این سری می‌توانست یک ابرانسان مردمی و مهربان و یا یک قدرت شیطانی باشد. در هر دو حالت در ابتدای بازی بسیار سخت بود که با این شخصیت ارتباط برقرار کنیم زیرا بسیار کله‌شق و پررو و گاهی روی مغز بود ولی هر چقدر که از بازی می‌گذشت بیشتر با او جور می‌شدیم و بعد از نیمه بازی دیگر وی تبدیل به شخصیتی جذاب برایمان شده بود.

تروی بیکر که بارها در عناوین انحصاری سونی هنرنمایی کرده است این بار هم در یک عنوان انحصاری دیگر ساخته Sucker Punch خوش درخشید و نقش شخصیت اصلی این بازی را به خوبی ایفا کرد به طوری که تقریبا تمامی بازی‌بازان توانسته بودند تا با Delsin Rowe ارتباط برقرار کنند و وی را شخصیت جذابی تلقی کنند، البته نه در اوایل بازی!
در سال های اخیر و از بین چند بازی جدید سری ندای وظیفه به عقیده بنده عنوان Call of Duty: Advanced Warfare بهترین آن‌ها بوده است و یکی از اصلی‌ترین دلایل آن شخصیت اصلی جذاب و البته آنتاگونیست فوق‌العاده بازی با اجرای بی‌نظیر کوین اسپیسی قدرتمند است.

تروی بیکر در این بازی در نقش Jack Mitchell شخصیت اصلی بازی حاضر بود و افتخار اجرا به همراه کوین اسپیسی را نیز به کارنامه پربار خود افزود. در Call of Duty: Advanced Warfare علاوه بر اجرای صدایی شخصیت‌های بازی، سازندگان بازی در Sledgehammer Games ظاهر صداگذاران بازی را در خود این عنوان نیز استفاده کرده‌ بودند که تصمیم درستی نیز بود زیرا باز‌یگران موشن کپچر و صداگذاران بازی به ویژه تروی بیکر و کوین اسپیسی به بهترین شکل کار خود را انجام دادند و داستان جذابی را برای ما رقم زدند.
اگان مین در یک کلام یک ….زاده لعنتی به تمام معنا بود! کسی که واقعا کمتر از واس دیوانه نبود و شخصیت کاملا مریضی داشت و هیچ ابایی هم از خشونت آن هم به شکل کاملا عریان نداشت. تروی بیکر در ایفای نقش پاگان مین در نسخه چهارم سری بازی محبوب فارکرای نشان داد که یوبیسافت گزینه کاملا درستی را در انتخاب بازیگر برگزیده است. اجرای عالی تروی بیکر در همان اولین صحنه‌ای در بازی که با پاگان مین آشنا می‌شویم تا همیشه به یاد ماندنی است و بازیبازان از پاگان مین به عنوان آنتاگونیستی جذاب یاد خواهند کرد، البته خب نه به اندازه Vaas.
از بین دو شخصیت اصلی مذکر و مونث بازی، صداگذاری و اجرای نقش شخصیت Rhys در بازی به عهده تروی بیکر بود. یکی از دلایلی که این عنوان بسیار محبوب و پرطرفدار و زیبا است شخصیت‌های اصلی آن هستند که واقعا عالی خلق شده‌اند و شخصیت‌های عمیق و جذابی هستند و یکی از دلایل باورپذیر شدن این جذابیت، صداگذاری عالی آنهاست که به خوبی با اتمسفر و ذات شخصیتی هر شخصیت هماهنگ است. تروی بیکر با ایفای یک نقش متفاوت در این بازی تجربه ارزشمند دیگری نیز بر تجربیات خود افزود و شخصیتی جذاب را برای ما ارائه داد.
شخصیت تالیون از ابتدا تا انتهای بازی فرزا و نشیب‌های روحی و احساسی زیادی داشت و تروی بیکر موفق شده بود تا با صداگذاری بی‌نقص خود به بهترین شکل تمام این احساسات و حالات روحی را به بازیباز منتقل کند و وی را به بطن بازی بکشد. اجرا برای نقش تالیون در بازی Middle-earth: Shadow of Mordor یکی از برترین کارهای تروی بیکر در سالیان اخیر بوده است.
واقعا چه کسی جرات می‌کرد که ناگهان و بدون تجربه قبلی این سری، به یکباره آن هم نقش جوکر را قبول کند؟ قبول این نقش توسط تروی بیکر یک ریسک بزرگ و یک چالش جدی برای وی محسوب می‌شد و وی مانند همیشه از این چالش سربلند بیرون آمد و جوکر خوبی را در بازی Batman: Arkham Origins برای ما به ارمغان آورد.
هر شخصی که در حوزه بازی‌های رایانه‌ای فعالیت داشته باشد قطعا آرزو دارد تا بتواند با استاد هیدئو کوجیما کار کند و تجربه همکاری با وی ولو برای یک بار را کسب کند. قطعا صداگزاران و بازیگران این صنعت هم از این قائده مستثنی نیستند و حتما تروی بیکر هم زمانی که کوجیما به وی پیشنهاد همکاری در Metal Gear Solid V: The Phantom Pain در نقش Ocelot را داده است بسیار خوشحال بوده است زیرا به نوعی تنها جای خالی در پرونده پربار و بی‌نظیر وی همکاری با کوجیما در یک نسخه از متال‌گیر سالید بوده است. کوجیما هم قطعا از این جهت به تروی بیکر اعتماد کرده است که هنرنمایی‌های وی در بایوشاک و آخرین ما و… را دیده و با خیال راحت وی را برای ایفای نقش در بازی خود فراخوانده است.

در Metal Gear Solid V: The Phantom Pain همه و همه بازیگران و صداگزاران از Kifer Sutherland در نقش بیگ‌باس گرفته تا تروی بیکر در قالب Ocelot و دیگر صداگزاران به نحو احسن کار خود را در بالاترین سطح انجام داده‌اند و یک اثر تاریخی دیگر از لحاظ داستان و روایت آن برای استاد کوجیما رقم زده‌اند و باید اعتراف کرد داستان‌های کوجیما به قدری زیبا و پیچیده و هوشمندانه و بافکر نوشته می‌شوند که کمتر کسی است که آن را بخواند و تمام عزمش را برای ارائه بهترین بازی و صداگزاری در آن داستان انجام ندهد. با اجرای فوق‌العاده نقش Ocelot در نسخه پنجم این سری تاریخ‌سازف تروی بیکر دیگر جای خالی بزرگی در کارنامه کاری‌اش باقی نماند و یم‌توان از وی به عنوان موفق‌ترین بازیگر و صداگزار حاضر در صنعت گیم یاد کرد.
داستانی بسیار پرکشش همراه با پیچش های داستانی و جذابیت های فراوان در تلفیق با ایفای نقش حرفه ای دو نفر از برترین های این حرفه یعنی نولان نورث و تروی بیکر، معجونی را به وجود آورد که تمام این صنعت به آن افتخار می کنند و یکاثر بزرگ و یک موفقیت دیگر را در کارنامه تروی بیکر و تک تک عوامل ساخت این بازی ثبت کرد. تروی بیکر موفق شده است تا خود را به عنوان یکی از صداگزاران و بازیگران مورد اعتماد استودیو ناتی داگ برای شرکت در بازی های این سازنده مطرح کند و این موضوع، فرصت حضور در برخی از برترین بازی های تاریخ بازی های رایانه ای که توسط این استودیو ساخته می شود را برای وی فراهم می کند که این موقعیت به راحتی برای هر کسی فراهم نمی شود.
شخصیت اول که هیچ، حتی بازیگر نقش صندلی هم در شاهکار کن لوین یعنی Bioshock Infinite جزو بهترین هاست! این عنوان به قدری داستان زیبا و شخصیت های عمیقی داشت که اگر نقش آنها به خوبی ایفا می شد می توانست در زمره برترین ها قرار بگیرد و خوشبختانه همین اتفاق هم افتاد و ایفای نقش بوکر دوایت (شخصیت اصلی بازی) را تروی بیکر عهده دار شد و به همراه الیزابت داستان، افسانه ای بی نظیر و دراماتیک را خلق کردند.
صحنه های فراموش نشدنی زیادی در این عنوان وجود داشت از جمله زمانی که بوکر گیتاری را بر می دارد و شروع به نواختن می کند و الیزابت در آن انبار شروع به خواندن می کند و به پسرکی که از زیبایی ترانه از زیر پله ها بیرون می آید در حالی که آواز می خواند سیبی می دهد. تروی بیکر در این عنوان موفق شد تا یکی از برترین ایفای نقش‌های خود را در دوره حرفه ای کاری خود انجام دهد و بی شک اگر بازی تاریخ ساز ناتی‌داگ نبود نقش بوکر دوایت در رده نخست کارهای تروی بیکر قرار می‌گرفت. به امید ساخت یک Bioshock دیگر توسط استاد لوین…
The Last of Us، عنوانی که هرگاه اسمش مطرح می شود کلی خاطرات شیرین به یادم می آید و نامش با شکوه و عظمت و بزرگی همراه است. اگر این بازی را تجربه کرده باشید قطعا و بدون شک این شکوه و ابهت را لمس کرده اید و همواره نیز در طول زندگی‌تان از آن به نیکی یاد خواهید کرد. یکی از مهمترین دلایل قدرتمند بودن این بازی، داستان عالی و از آن مهمتر روایت بی نظیر آن است که به هنرمندانه ترین شکل ممکن صورت گرفته است و در این میان دو شخصیت اصلی بازی (و البته تمامی بازیگران آن) و اجرای فوق‌العاده آنها در نقش خود، بیشترین نقش را در جذابیت بی نهایت این بازی دارند..
تروی بیکر در نقش جوئل و اشلی جانسون در نقش الی، به نوعی یکی از برترین ارتباط‌های بین دو شخصیت در تاریخ بازی های رایانه ای را رقم زدند و The Last of Us نقطه اوج فعالیت کاری و حرفه‌ای آنها محسوب محسوب می‌شود. رابطه‌ای که ابتدا تنها بر اساس انجام یک ماموریت شکل گرفت و قرار نبود تا احساس به میان بیاید ولی هرچه گذشت رابطه عمیق و عمیق تر شد تا به حسی مثل پدر و دختر تبدیل شود، آن هم با تمام پیچیدگی‌ها و سختی‌ها و موانعی که بر سر راه این رابطه قرار داشت. همواره اگر کسی بخواهد نام تروی بیکر را با یک بازی و یک شخصیت مطرح کند بی شک آن بازی The Last of Us و آن شخصیت جوئل است. نقشی که تروی بیکر در با کیفیت ترین حالت ممکن آن را اجرا کرد و همین نقش، بیش از پیش وی را به اوج قله های موفقیت رساند. به امید The Last of Us 2.

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +