نارسیس رایانه

نقد و بررسی بازی Deadpool

شخصیت deadpool جزو یکی از ضد قهرمان های کمیک های Marvel است .امافرق آن با ضد قهرمان ها و شخصیت هایدیگراین کمیک ها شوخ بودن بیش از اندازه آن است. کمپانی Highmoon سازنده سری بازی transformer بازی جدیدی برای این ضد قهرمان ساخت.اما ناشر بازی کمی گیمر ها را در ابتدا ترساند چون بازی هایی همچون the walking dead و F&F:S را در کارنامه خود دارد! بر خلاف اینکه همگان انتظار داشتند بازی بی کیفیت و ضعیف همانند دیگر بازی های اکتیویژن را شاهد باشند به لطف سازنده بازی یعنی کمپانی HighMoon شاهد بازی متوسط بودیم در ادامه بازی را بررسی خواهیم.این بازی برای کنسول های PS3 و Xbox360 و PC ساخته و عرضه شد.

Click this bar to view the original image of 1628x916px.


داستان: از آنجایی که شخصیت Deadpool یعنی شخصیت اصلی بازی در کمیک های مارول حضور داشته داستان بازی نیز طبیعتا دارای پتانسیل بالایی میباشد اما سازندگان HighMoon از نقاط قوت و برگ های برنده ای که داستان بازی میتوانست به آنها بدهد کمترین استفاده را کردند زیرا آنها میتوانستند مانند کمیک ها عمل کنند و داستان های آن ها را به شکلی گویا استفاده کنند. اما فقط از شخصیت های مرتبط با Deadpool استفاده کردند.از این ها گذشته داستان بازی به شیوه ای بسیار خنده دار روایت میشود شما در هر لحظه از بازی میتوانید انتظار یک حرکت و یا یک عمل بسیار خنده دار از Deadpool را داشته باشید. در بازی هرگاه شما به شخصیت هایی که در کمیک های مرتبط با کمیک های مارول برخورد میکنید با زدن دکمه ای صحنه هایی هر چند کوتاه ولی مفید از کمیک های آنها نمایش داده میشود تا شما اگر با آنها آشنایی زیادی ندارید و یا اصلا آنها را ندیده اید پیش زمینه ای برای ادامه بازی فراهم شود. این توضیحات نیز توسط Deadpool به شکل بسیار زیبا و طنر آلودی روایت میشود. لازم به ذکر که Deadpool در این بازی به دنبال سینسترو میباشد و برای به دست آوردن او حوادث و اتفاقات زیادی را پشت سر میگذارد. گرافیک: یکی از نقاط ضعف بازی گرافیک آن است. بازی های جدید اکتیویژن همانطور که میدانید هیچکدام دارای گرافیک خوبی نبودند و همه ی بازی هایی که در چند ماه توسط اکتیویژن عرضه شدند دارای گرافیکی افتضاح بودند از نمونه این کارها میتوانیم به TWD و F&F اشاره کرد.اما بازی Deadpool به لطف سازنده آن یعنی )HighMoon سازنده سری ترانسفورمر) با گرافیکی متوسط همراه بود.این بازی با موتور UE3 ساخته شده است.این موتور بازی سازی دارای کارنامه نسبتا درخشانی است بازی هایی همچونIGAU و MK و… همه با این موتور ساخته شده اند البته با این موتور بازی های متوسط و گاها بدی هم ساخته شده که تعداد آن کم تر از بازی هایی است که با این موتور ساخته شده و گاها شاهکار شدند.گرافیک Deadpool کمی خشک است ولی رنگ بندی های مناسبی در بازی وجود دارد. از آن جایی که این بازی باید روندی سرعتی را طی کند این موتور بهترین گزینه برای سازندگان بود چرا که بازی های سرعتی مانند مورتال کامبت نیز با همین موتور ساخته شده اند. تکسچر ها بازی بسیار بی کیفیت هستند و پس از مدتی گیمر ها را خسته میکند. در بازی گاها افت فریم هایی جزئی پیش می آید. در کل گرافیک بازی جای تعریفی ندارد و با مقایسه گرافیک این عنوان با سری ترانسفورمر میتوان این عنوان را ناکامی برای کمپانی HighMoon به حساب آورد.

Click this bar to view the original image of 1280x720px.


گیم پلی: میشه گفت یکی از جالب ترین قسمت های بازی همین گیم پلی است!در این عنوان ما با روندی سریع روبرو ایم المان های H&S در بازی حکمرانی میکند.در این بازی شما با نوعی متفاوت از H&S روبرو اید چرا که در این بازی توانایی های فراوانی خواهید داشت که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.در بازی شما با وسایل مختلفی مبارزات خود را پیش میبرید برای مثال شمشیر و اسلحه دو سلاح گرم و سرد را میتوانید در جنگ های خود به کار ببرید در بازی شما قادر به خرید آیتم های مختلف هستید حالا این آیتم ها میتواند سلاح گرم یا سرد باشد یا سلاح سبک و سنگین! بازی آزادی عمل نسبتا خوبی در مبارزات به شما میدهد شما میتوانید در بازی خودتان تصمیم بگیرید سرعت را در دستور کار خود قرار دهید یا قدرت و استقامت را این عمل با آپگرید های مختلف امکان پذیر است با این آپگرید ها در مورد سلاح ها و ویژگی های فردی Deadpool است برای مثال شما آپگریدی بر روی سلاح خود نجام میدهید که دمیج بیشتری از دشمنان بگیرد و یا سرعت سلاح خود را افزایش دهید.این نوع آپگرید را ما در بازی های دیگر هم دیده ایم برای مثال FC3 البته تفاوت های زیادی دارند ولی نوع باز شدن آپگرید شبیه به این بازی است وقتی یک آپگرید را اعمال میکنید ۲ الی ۳ آپگرید دیگر نیز در اطراف آن آپگرید Unlock میشود و شما میتوانید با امتیاز هایی که در بازی به دست می آورید این آپگرید ها را نیز اعمال کنید. در بازی شما با زدن فن های ترکیبی و جمع آوری سکه هایی که بر روی زمین است امتیاز کسب میکنید و این امتیاز ها را میتوانید در بازی برای آپگرید ها مصرف کنید در بازی شما با حرکات ددپول به وجد می آیید چون حرکات غیر منتظره در بازی کار Deadpool است. در گیم پلی قسمت پلتفرمینگ نیز وجود دارد و چون Deadpool یک نینجای ماهر است پرش های زیبایی را دارد.

Click this bar to view the full image.


موسیقی و صداگذاری: این بخش در بازی دارای پتانسیل به مراتب بالا تری نسبت به گیم پلی است زیرا Deadpool بسیار شوخ است و شوخ بودن آن میتواند به بازی روح ببخشد! صدا گذار Deadpool صداگذار بتمن نیز بوده و به همین سبب تجربه لازم و کافی را برای صداپیشگی Deadpool داراست. در بازی دیالوگ های بسیار زیبایی را شاهد هستید که هر کدام میتواند به نوبه خود جذاب و شنیدنی باشد.در بازی دیالوگ هایی که بین Deadpool و دیگر شخصیت های دیگر رد و بدل میشود قطعا با شوخی های Deadpool همراه است! موسیقی بازی نیز متناسب با جو بازی تغییرات زیادی دارد برای مثال در حین جنگ موسیقی هایی با ریتمی تند پخش میشود و هیجان بازی را چند برابر میکند در کنار این تفاسیر موسیقی و صداگذاری بازی جای کار بیشتری داشت نه بر روی شخصیت ها ولی بر روی کیفیت صدای سلاح ها!

Click this bar to view the original image of 1628x916px.


نتیجه گیری: بازی Deadpool یکی دیگر از عناوینی بود که علی رغم پتانسیل فوق العاده و خوبی که داشت به دست اکتیویژن نتوانست خوب و در حد و اندازه های واقعی Deadpool ظاهر شود و کمپانی HighMoon این عنوان را تا حدی نجات داد تا مانند عناوین دیگر اکتی به طور کامل نابود نشود و جای کار داشته باشد! نقاط مثبت:گیم پلی جالب و صداگذاری زیبا نقاط منفی:گرافیک خشک و خسته کننده و استفاده نکردن از پتانسیل بالای این شخصیت نمره کلی:۵ گرافیک:۴ گیم پلی:۶ موسیقی و صداگذاری:۷ نویسنده: حمید برزگر

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +