نارسیس رایانه

حکومت بنفش Saints Row IV

عناوین ماجرایی Open-World که اکنون جایگاه ویژه ای در میان بازیسازان و بازیکنان دارد، بخش عمده ای از محبوبیت خود را مدیون سری بزرگ و خوش سابقه Grand Theft Auto است که چندی دیگر قرار است نسخه جدید آن راهی بازار شود. پس از موفقیت های چشمگیر این سری، IPهای جدیدی با استفاده از فرمول GTA شکل گرفته و توانسته اند برای خود اعتباری دست و پا کنند. اگر چه کمپانی بدشانس و ورشکسته THQ اکنون در بین ما نیست، اما بازی ها و یادگاری های بجا مانده از آن باعث می شوند تا یاد و خاطره اش مانند خودش نابود نشود و همواره ردپایی از آن در این صنعت بی رحم باقی بماند. مجموعه Saints Row از همان عناوینی است که توانست با استفاده از عناصر تضمین شده و کمی هم طنز به محبوبیت بالایی دست پیدا کند. چهارمین نسخه از این سری که بزودی منتشر می شود، یکی از همان یادگاری های THQ است که همواره یاد و خاطره این کمپانی نابود شده را زنده می کند. حتی اگر ناشر بازی Deep Silver* باشد، این حس تضعیف نخواهد شد. SR IV در حالی در نمایشگاه PAX 2012 معرفی شد که سازندگان آن هنوز از موفقیت های کسب شده توسط نسخه قبلی به خود می بالیدند. موفقیت کسب شده توسط The Third تنها به نمرات و نقدهای آن محدود نشده و از نظر تجاری هم به خوبی توانست هزینه های راه اندازی پروژه بعدی را هموار کند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و SR IV چندی دیگر با تغییرات عمده ای منتشر خواهد شد.

Click this bar to view the original image of 832x468px.

این قسمت دارای تمامی عناصر نسخه های قبلی بوده و اینبار با قابلیت های جدیدی که در خود می بیند، اهداف بلند پروازانه تری را دنبال می کند. اکنون که کمترین فاصله را با تجربه این بازی در پیش داریم، آخرین نگاه را بر آن می اندازیم. داستان روایتگر وقایع ۵ سال پس از نسخه قبلی است که درگیری های شخصیت های اصلی با بیگانگان فضایی که به سیاره زمین هجوم آورده اند را شرح می دهد. اکنون دار و دسته Saintها دارای مقام سیاسی و درجات نظامی بالایی از طرف دولت شده اند و جزو ساکنین کاخ سفید به حساب می آیند. آن ها از سوی حکومت وظیفه دارند تا با استفاده از نیروها و قدرت های اثبات شده خویش، از زمین در مقابل هجوم بیگانگان محافظت کنند.
شخصت اصلی، اینبار به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، بازی را آغاز می کند، اما از آنجایی که میز ریاست به هیچ کس تا به حال وفا نکرده، طولی نمی کشد که در طی حمله همه جانبه بیگانگان به شهر واشینگتون، شکست خورده و به همراه دوستانش ربوده می شوند و به سیاره ای بنام Dominatrix انتقال داده می شوند. اکنون باید به دنبال راهی برای نجات خود و سایر همراهان در کنار پیدا کردن مسیر بازگشت به شهر باشید. داستان همانند نسخه های قبلی چنگی به دل نمی زند، اما ورود ناگهانی بیگانگان به سناریوی اصلی و همچنین برخی تغییرات شخصیتی مانند پست و مقام شخصیت های اصلی در ابتدای بازی، باعث می شود تا حس و حال تازه تری را از آنچه در نسخه های قبلی به یاد دارید، در SR IV تجربه کنید.

Click this bar to view the original image of 832x468px.

به طوری که حس تکراری و کلیشه ای بودن داستان را در کمترین حالت ممکن احساس کنید. سازندگان بازی بارها اعلام کرده اند که علاقه ای ندارند تا بازی آن ها با GTA V قیاس شود، اما از طرفی، همواره برای معرفی کردن بازی خود از عناوین مطرحی مثل inFamous و Prototype استفاده کرده اند. قدرت های فرابشری شخصیت اصلی در SR IV مکملی از آنچه که پیش از این در عناوین مذکور دیده ایم، خواهند بود. امکان تیراندازی و استفاده از سلاح های سرد و گرم همچنان به همان شکل آشنای سری وجود خواهد داشت و از طرفی اضافه شدن قدرت های ماورائی هیجان و ارزش های گیم پلی این نسخه را چندین برابر کرده است.
شما می توانید با استفاده از قابلیت های شخصیت اصلی، بیشترین مسافت ها را با کمترین زمان ممکن بدون استفاده از وسایل نقلیه، بدوید یا پرواز کنید. همچین استفاده از عناصر طبیعی همچون آب، باد و آتش، هر کدام به شکل و طیف خاصی در بازی وجود خواهند داشت. به عنوان مثال، می توانید دشمنان خود را با استفاده از یخ و باد از میان برداشته یا به فواصل دورتر پرت کنید و یا با استفاده از اسلحه ای بنام The Dubstep Gun دشمنان خود را به مضحکه هایی برای خنده خود تبدیل کنید. هرج و مرج و طنز، همواره از شناسه های اصلی این سری از بازی ها بوده و این المان ها در SR IV به اوج خوده رسیده تا جایی که می توان گفت کمی در این زمینه اغراق یا زیاده روی شده است.

Click this bar to view the original image of 832x468px.

می توانید مردم و دشمنان را با استفاده از ضربات دست و پا مانند یک توپ فوتبال شوت کنید. یکی دیگر از اسلحه های موجود، Inflate-o-ray است که باعث باد کردن هدف می شود و آن را به سمت آسمان می برد و یا آنکه منفجر می شود. همانند نسخه های قبلی، امکان شخصی سازی شخصیت ها و ارتقاء دادن اسلحه ها در بازی وجود خواهد داشت. از همان ابتدا می توانید نوع پوشش، آرایش و جنیست شخصیت اصلی خود را انتخاب کنید. برای کسب امتیازات بیشتر، انجام مراحل فرعی و Mini Game*ها بسیار حائز اهمیت هستند و می تواند مقدار قابل توجهی از امتیازات مورد نیاز شما را تأمین کنند. امکان هدایت اتومبیل ها و حتی سفینه های بیگانگان در بازی وجود خواهد داشت و با استناد بر نمایش های اخیر، باید اعتراف کرد که این بخش از گیم پلی بسیار میهج طراحی شده است.
همچنین، یک سری صحنه های QTE هم در جریان بازی وجود دارند که به خصوص در درگیری های تن به تن نقش پررنگی خواهند داشت. علاوه بر آن، بخش چندنفره آنلاین مفصلی برای SR IV در نظر گرفته شده که برای علاقه مندان به بازی های گروهی می تواند بسیار لذت بخش باشد. این بازی با استفاده از موتور CTG Engine ساخته شده که پیش از این در نسخه قبلی نیز از آن استفاده شده بود. بسیاری بر این عقیده اند که مشکلات فنی عدیده و باگ های فراوان باعث شده بود تا عملکرد چندان مناسبی را از آن شاهد نباشیم. متأسفانه باید گفت که پیشرفت چندانی در SR IV صورت نگرفته و مقداری کیفیت رنگبندی و نورپردازی محیط دچار تحول نسبی شده است. این بازی در طی چند روز آینده راهی بازار خواهد شد.

Click this bar to view the original image of 832x468px.

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +