نارسیس رایانه

شکار , ولی این بار از نوع معکوس / نقد و بررسی بازی assassin’s creed rogue

assassin_s_creed_rogue_by_senhoritat-d7tudj1

 

مقدمه :

به نظر شما زیباترین بازی تاریخی که در ان وقایع مختلف تاریخی را به همراه شبیه سازی عالی شهرهای قدیمی به تصویر کشیده است کدام بازی است؟ گمان میکنم بی انصافی است اگر نام دیگری جز سری محبوب assassin’s creed را به عنوان پاسخ بر زبان بیاوریم.این سری از اولین شماره ی خود تاکنون در اوج بوده است و وقتی می گوییم یک نسخه از این بازی ضعیف است مطمئن باشید ان را در مقایسه با برادرانش میگوییم وگرنه ضعیف ترین بازی این سری هم یک سر و گردن از بسیاری از عناوین هم سبک خودش برتر و بالاتر است.عنوانی که وقایع مختلف تاریخی از جنگ های امریکا تا انقلاب فرانسه و… را به زیبایی با نبرد تمپلارها و assassin ها ترکیب کرده است و با روایت زیبای ان سبب شده تا داستان همواره به عنوان یکی از نقاط قوت این سری محسوب شود.

وقتی عنوان unity معرفی شد و هواداران متوجه شدند که خبری از نسخه ی نسل هفتم نیست , یوبیسافت که از قبل فکر این موضوع را کرده بود اعلام کرد برای رضایت هواداران عنوانی مخصوص نسل هفتم با نام rogue نیز منتشر خواهد کرد و تا حدودی برخی از هواداران را با این مسئله ارام کرد.این بازی در این مدت همواره زیر سایه ی unity بود و کسی زیاد به ان نمی پرداخت اما زمانی که منتشر شد همگان دریافتند که این بازی هم حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

در یک کلام بگویم این عنوان بسیار بسیار شبیه به black flag است و انگار ادامه ی ان بازی است ولی ایا باید این را عیب بدانیم؟ مگر black flag کم, جذاب و سرگرم کننده و دوست داشتنی بود؟ به عقیده ی بنده که برترین عنوان این سری black flag بود که با افزودن المانهای نقش افرینی به بازی ان را بسیار جذاب تر از قبل کرده بود.پس عنوانی که شبیه black flag باشد را ممکن است به کمبود نو اوری ان خرده بگیریم ولی این دلیل نمی شود که با یک بازی عالی طرف نباشیم.rogue  بی شک یک عنوان عالی است.به همان جذابیت و سرگرم کنندگی black flag. با همان نبردهای دریایی جذاب.با همان شکار نهنگ و کوسه و… . با انواع و اقسام ماموریت ها و لباس ها و اسلحه ها و شهرهای مختلف.این بازی را باید به عنوان یک بازی نسل هفتمی نگاه کنیم و در این صورت در می یابیم که این عنوان از بهترین های این سری محبوب می باشد.بگذارید کمی دقیق تر به قسمتهای مختلف این بازی نگاهی بیاندازیم و ان را با یکدیگر بررسی کنیم تا ببینیم که در بخش های مختلف این بازی چگونه عمل کرده است.

 

 

_-Assassins-Creed-Rogue-PS3-_

 

نام بازی : assassin’s creed rogue

سازنده : یوبیسافت

ناشر : یوبیسافت

پلتفرم ها : پلی استیشن ۳, ایکس باکس ۳۶۰ , پی سی

سال انتشار : ۲۰۱۴

 

acrogue-gi-02161295jpg-0d25ee

فکر میکردم از shay بدم خواهد امد ولی این گونه نشد

 

داستان :

اگر بگوییم داستان این بازی جنجالی ترین داستان در این سری است بیراه نگفته ایم.عمریست که assassin بوده ایم و تمپلار کشته ایم حالا چگونه به جبهه ی دشمن بپیوندیم؟ این سوالی است که مطمئنم کسانی که داستان بازی برایشان مهم است از خود می پرسند.من نیز با یک دید منفی نسبت به داستان بازی را شروع کردم و به زور می خواستم به خودم بقبولانم که از داستان این بازی بدم می اید.دروغ چرا؟ بدم نیامد که نیامد.درست است که بعد از چند ماموریت که در نقش assassin ها هستید به رقیب می پیوندید ولی باور کنید که بازی شما را لا اقل برای این یک عنوان قانع می کند که حالا یک بار هم در نقش تمپلار ها باشید. اتفاقی که در بازی رخ می دهد (نمیخواهم برایتان اسپویل کنم) تا شما از فرقه ی assassin ها خارج شوید یک دلیل محکم و انسان دوستانه دارد و شما از ته دل این را قبول خواهید کرد زیرا قتل عام مردم چه assassin باشی و چه تمپلار همواره یک ضد ارزش است (بیشتر نمی گویم تا خود ان را تجربه کنید).

شما در نقش shay هستید.یکassassin جوان که اموزش های خود را تمام کرده و با توجه به استعدادی که دارد برای او نقشه های بزرگی دارند تا تبدیل به یکی از برترین assassin ها شود.او به شایستگی در حال طی این مسیر است که او را به ماموریتی می فرستند که در انجا………………… .  او خشمگین باز می گردد و به انها میگوید نمی گذارد که دیگر این کار را انجام دهند و می خواهد جلوی انها را بگیرد ولی انها قصد جان او را میکنند و باتمام نیرو می خواهند اورا بکشند.او از دره به پایین می پرد و ………..

بازی از داستان خوب و قابل قبولی بر خوردار است و شما را تا انتها همراه خود می کشاند.مخصوصا این که این بازی یک تفاوت بسیار بزرگ با بقیه دارد و ان هم این است که بازی را از دید یک تمپلار نگاه می کنید.

دوستان بهترین درسی که من از این بازی گرفتم این بود که بیایید به سیاه و سفید مطلق فکر نکنیم.سیاه و سفید مطلق وجود ندارند.همه خاکستری هستند.خواهید دید که نه تمپلارها کاملا بد و سیاه  مطلق هستند و نه assassin ها خوب و سفید مطلق.انها هم اشتباه می کنند.انها هم مردم بی گناه را می کشند.شاید به دلیلی بزرگتر این کار را می کنند ولی ایا این قانع کننده است برای کشتن هزاران نفر ادم بی گناه؟

خیلی خوشحال هستم که این عنوان را بازی کردم و مطمئن یوبیسافت با زیرکی تمام این تصمیم را گرفته است تا شما را در نقش تمپلارها قرار دهد.خودتان بازی کنید و به حرف من خواهید رسید.

 

 

ACRO_screen_Reverse_boarding_GC_140813_10amCET_1407873223

مبارزات همچنان لذت بخش و هیجان انگیز هستند.بازی از گرافیک خوبی نیز برخوردار است

 

گرافیک :

گرافیک این عنوان خیلی شبیه به بازی black flag است و کاملا قابل قبول است.شاید مقداری قدیمی به نظر برسد ولی گفتم خاطرتان باشد این unity نیست که برای سخت افزار قدرتمند نسل هشتم ساخته شده باشد.این بازی روی کنسول ۸ سال پیش اجرا می شود و واقعا نحسین برانگیز است.هنگامی که در دریا هستید و به موج ها و به اب نگاه می کنید واقعا لذت میبرید و سازندگان را تحسین می کنید.انصافا هیچ گاه با افت فریم مواجه نشدم و در تمام طول بازی این مسئله برایم اتفاق نیافتاد.

باید گفت که نسبت به بلک فلگ این بازی دارای باگ هایی می باشد و ۲-۳ بار در طول بازی این باگ ها برای من اتفاق افتادند.مثلا وقتی یکی از تیراندازهای دشمن را از روی سکو به پایین پرتاب کردم او در نیمه ی راه روی هوا باقی میاند و تفنگ او که دست یک روح بود دنبال من می امد و به من شلیک می کرد!!!!!!!! از این قبیل باگ ها چند بار اتفاق افتاد و گاهی باعث ازر و اذیت بازیباز و خدشه دار کردن تجربه ی شیرین او از بازی می شوند.

در گرافیک فنی بازی ایراداتی مشاهده می شود و مثلا برخی تکسچرها و بافتها کیفیت مناسبی ندارند و کاملا لبه دار و تیز هستند ولی در ساخت شخصیتهای بازی ایرادی مشاهده نمی شود و انها از کیفیت و جزییات خوبی برخوردار هستند.در مورد گرافیک هنری هم که حرفی نمی توان زد.مگر می شود نام بازی assassin’s creed باشد و گرافیک هنری ایرادی داشته باشد.همه چیز بسیار زیبا طراحی شده اند و کاملا ان حال و هوای تاریخی این سری که همواره با عناوین مختلف همراه بوده است در این بازی نیز وجود دارد و کاملا شما را به زمان گذشته و حول و حوش سال ۱۷۵۰ میلادی می برد.

یک نکته ی دیگر که می توان به ان اشاره کرد تکراری شدن برخی از محیطهای بازی است.این نسخه نسبت به عناوین قبلی دارای محیطهای تکراری بیشتری است و از تنوع مکانی کمتری برخوردار است.البته نه به اندازه ای که بخواهد شما را ازار دهد و گمان کنید که همواره در یکی دو محیط ثابت هستید بلکه با دقت در این مسئله متوجه ان خواهید شد و شاید کمی در مورد این مسئله دارم سخت گیری می کنم و روی بازی عیب می گذارم!!!!

 

 

acrogue-gi-03161296jpg-0d25ed

دریایی عظیم و پر ابهت و بی نهایت دوست داشتنی مانند black flag

 

گیم پلی :

اگر در سایر بخشهای این بازی تفاوت های کمی با نسخه ی چهارم وجود داشته باشد در بخش گیم پلی دیگر همان تفاوت های کوچک هم وجود ندارد و گیم پلی بازی در تمام موارد درست به مانند بلک فلگ است.گیم پلی بلک فلگ بی اندازه لذت بخش بود و البته که گیم پلی این بازی هم همان قدر لذت بخش است ولی عدم وجود کمی نو اوری و موارد جدید برای یک عنوان که کاملا مجزا و جدید است یک نقص محسوب می شود.

کاملا مشخص است که سازندگان از تمام اطلاعات و کدهایی که برای ساخت بلک فلگ داشته اند دوباره استفاده کرده اند و می شود  این بازی را یک دی ال سی خیلی بزرگ!!! برای بلک فلگ قلمداد کرد.از مبارزات و تیراندازی و شکار حیوانات و فتح قلعه ها گرفته تا یافتن گنج از روی نقشه و پیدا کردن ایتمهای معلق در هوا و مبارزات دریایی و راندن کشتی و ازاد کردن کافه ها و…. همه و همه مانند بلک فلگ هستند.این هم خوب است و هم بد. بد از جهتی که در بالا عرض کردم و ان فاقد هرگونه خلاقیت و نواوری و موارد جدید بودن در بازی است و خوب از این جهت که انصاف گیم پلی بلک فلگ هیچ نقصی نداشت و کاملا لذت بخش بود و این بازی نیز به همان اندازه لذت بخش است.

هنوز هم گرفتن کشتی دشمنان و اپگرید کردن ظاهر و قدرت کشتی بسیار جذاب است و المان های نقش افرینی که در بازی وجود دارند سبب شده اند تا بازی عمق بسیار بیشتری پیدا کند و برای شما خسته کننده نشود.

هوش مصنوعی دشمنان هنوز هم مشکل دار است و اغلب در نهایت خنگی!!!! عمل می کنند.تو را میبینند که یکی از انها را می کشی و به پشت درخت می روی و قایم می شوی ولی می ایستند و تازه یادشان می افتد که باید شک کنند!!!!!!!این مسئله همواره در این سری وجود داشته است و باید دید که ایا یوبیسافت قصد دارد در نسل جدید فکری برای این موضوع بکند یا خیر؟

 

 

ACR-Shay-and-Haythem

هیتم کنوی را به خاطر دارید؟ سنگدل و بی احساس , یک ادمکش قهار

 

موسیقی و صداگذاری :

واقعا نمی توانم در زمینه ی موسیقی روی این بازی هیچ گونه عیب و ایرادی بگذارم. به نظر شخصی بنده این نسخه یکی از برترین ها در این سری از نظر موسیقی های داخل بازی بود.موسیقی هایی بسیار روح نواز و زیبا که در موارد لازم پر استرس می شوند و یا خشن. هنگامی که یک viewpoint را فتح می کنید و بر بالای ان نشسته اید یک قطعه ی موسیقی کوتاه و بسیار زیبا پخش می شود که واقعا برای من به یاد ماندنی است.همچنین هنگام گشت و گذار و … یک موسیقی ملایم و بسیار زیبا نواخته می شود که بسیار شیرین است  با تغییر موقعیت و مثلا هنگام نبردهای دریایی چنان حماسی می شود که این حس به شما دست می دهد که باید از کشور خود در برابر دشمن دفاع کنید و نگذارید که حتی یکی از یارانتان نیز کشته شود.

در مجموع موسیقی بازی کاملا قابل قبول و زیبا است.البته نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که موسیقی کاملا سلیقه ای است و چه بسا اهنگ ها و موسیقی هایی که به گوش یک نفر زیبا می ایند برای کس دیگری چندان جذاب نباشند و لذت بردن یا نبردن از یک نوع موسیقی به ذائقه ی موسیقیایی شخص دارد.

صدا گذاری بازی نیز مشکلی ندارد و مانند همیشه عناوین این سری از صداگذاری خوبی برخوردار هستند و معمولا یوبیسافت در زمیه ی صداگذاری بازی هایش یکی از برترین ها محسوب می شود.صداپیشگان خیلی خوب کار خود را انجام داده اند و مخصوصا shay بسیار با حس صحبت می کند و کاملا شما را با خود همراه می کند.مثلا در صحنه ای که مشغول اعتراض به assassin ها می باشد واقعا پر از خشم و ناراحتی و بغض حرف می زند و کاملا او را درک میکنید.یکی از دلایلی که این شخصیت با وجود خروج از assassinها باز هم برای شما منفور نمی شود همین صحبت کردن پر شور اوست که گویی همیشه راست می گوید و حق با اوست.

در کل صدا گذاری و موسیقی بازی بسیار قابل قبول و قوی ظاهر می شوند و از نقاط مثبت بازی محسوب می شوند.

 

 

assassins_creed_rogue_harpooning

دوباره طعم لذت بخش شکار های دریایی را خواهید چشید

 

نتیجه گیری:

تا جایی که تجربه ی این چندین سال گیمر بودن مرا یاری میکند باید بگویم بدترین چیز برای یک بازی این است که گیمری که می خواهد ان را شروع کند با یک دید منفی و بد ان را اغاز کند و بخواهد روی همه چیز عیب بگذارد.کمتر بازی ای است که از این مورد سلامت بیرون بیاید و نظر گیمر را عوض کند.چون ما انسانها وقتی بخواهیم منطقی نباشیم و روی چیزی عیب بگذاریم دیگر GTA هم حریفمان نمیشود و به ان نمره ی ۵ از ده می دهیم!!!!! من با چنین دیدی این بازی را اغاز کردم و چون می دانستم که باید در قالب تمپلارها بروم منتظر بهانه ای بودم تا این عنوان را نصفه رها کنم و دیگر بازی نکنم.اما….. سخت در اشتباه بودم.این بازی قدرتمند نه تنها نظر مرا کاملا عوض کرد بلکه تبدیل به یکی از محبوبترین نسخه ها برای من شد و در کنار بلک فلگ جای گرفت.

تجربه ی این بازی مخصوصا مخصوصا مخصوصا برای کسانی که بلک فلگ را دوست داشته اند از نان شب هم واجب تر است و اگر نگران داستان هستید که در نقش تمپلارها می روید با اطمینان به شما می گویم این موضوع شما را اصلا اذیت نخواهد کرد و بازی شما را برای این امر قانع می کند.یک عنوان جذاب و دوست داشتنی که با وجود عدم نو اوری و موارد جدید باز هم بسیار لذت بخش است و انقدر اعمال و کارهای مختلف در بازی برای انجام دادن وجود دارند که دیگر نیازی به مورد جدیدی نداشته باشید.بازی قطعا دارای نقص ها و کمبودهایی است که برخی از انها قابل قبول نیستند ولی به معنای واقعی کلمه جذاب است.

باز هم میگویم این بازی هرچه نداشته باشد یک درس خوب برای ما دارد.هیچ کس و هیچ فرقه ای و هیچ گروهی خوب یا بد مطلق نیست.ما انسانیم و اشتباه می کنیم , assassin ها هم انسان هستند و اشتباه می کنند و همین طور تمپلار ها.گروهی خوب تر و گروهی بدتر هستند ولی خوب مطلق و بر عکس ان وجود ندارد.همه خاکستری هستیم.این بازی این نکته را بار دیگر به ما یاد اور خواهد شد.

در انتهای مطلب در یک جمله می گویم : ” دوستان تجربه ی این بازی جذاب را به هیچ وجه از دست ندهید “

 

امتیاز بازی :  ۸۷/۱۰۰

 

نکات مثبت :    

گیم پلی بسیار جذاب , وجود المانهای نقش افرینی در بازی, نبردهای دریایی فوق العده سرگرم کننده , صدها کار و ماموریت مختلف برای انجام دادن در بازی , دیدن بازی از دید تمپلار ها

نکات منفی :

عدم وجود هر گونه نو اوری در بازی , برخی باگ های ازار دهنده , هوش مصنوعی دشمنان

 

 

 

در پایان از شما عزیزان و کاربران وبسایت و انجمن تخصصی پی سی کنسول  که با من همراه بودید تشکر میکنم و امیدوارم که خواندن این نقد و بررسی به شما اطلاعاتی را در مورد این بازی و تصمیم برای تجربه کردن یا نکردن ان داده باشد.

خوشحال می شوم اگر نظرات شما را در مورد این بازی و این نقدو بررسی بدانم.

موفق و پیروز باشید

سعید اقابابایی

 

acrogue-gi-01161299jpg-8ddd11

سرشار از خونریزی……..
اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +
 1. اشکان عالیخانی گفت:

  من این بازی رو تجربه نکردم و نمی خوام در موردش هم نظری بدم.
  نقد خوبی بود آقا سعید اما فکر میکنم کمی زیادی به نسخه ی ۴ شباهت دارد.
  فقط من موندم اگه تو این بازی نقش یک تمپلار رو عهده داریم چرا نام بازی همان فرقه ی اساسینه؟
  در کل یوبی باید بیاد یه سال به این عنوان استراحت بده.

 2. سعید آقابابایی گفت:

  مرسی که نقد رو خوندی و نظر گذاشتی اشکان عزیز.
  در مورد شباهت به بلک فلگباید بگم که اگه دقت کنی توی نقد بالغ بر ۵ بار نوشتم که این دو عنوان کاملا مثل هم هستن ولی بلک فلگ انقدر خوب بود که این عنوان هم که مثل اونه واقعا خوبه.نبود نواوری از بازی امتیاز کم میکنه ولی بازم یه بازی فوق العاده اس.
  به هر حال این بازی از سری assassin’s creed هستش و دو سال اول بازی رو هم شما توی نقش assassin هستی و بعدش هم که میری با تمپلارها بازم دشمنان اصلیت assassinها هستن و حتما که نباید اسم فرقه ای که بازیکن توش هست رو روی بازی بذارن.
  در مورد استراحت با هات موافقم.شاید اگه این قانون رو که هر سال باید یه بازی از این سری بیاد رو برداره خیلی بهتر باشه.
  در کل خیلی ممنون از نظرت و وقتی که گذاشتی.

 3. ابراهیم 0021 گفت:

  سلام سعید جان بابت نقد زیبات از بازی ممنون.

 4. محسن.dead space گفت:

  امتیاز خوب گرفته بازیش خوبه

  • سعید آقابابایی گفت:

   داداش به شخصه اصلا فکر نمیکردم اینقدر خوب باشه بازیش ولی واقعا سورپرایزم کرد.خیلی عالی بود.